Денес на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, локално и во форма на невреме со поинтензивни електрични празнења, силен ветер и услови за појава на град.

Попладне ќе биде променливо облачно, на повеќе места нестабилно со повремен пороен дожд и грмежи. Локално ќе има појава на невреме со поинтензивни електрични празнења, силен ветер и услови за појава на град.

Максималната температура ќе биде во интервал од 24 до 31 степени.

Времето и метеоролошки параметри за Скопје: Претпладне сончево со мала до умерена облачност,а попладне ќе биде променливо облачно и нестабилно со повремен пороен дожд и грмежи.