Под влијание на влажен бран во попладневните часови во западните делови ќе има врнежи од дожд, кои во текот на ноќта ќе се интензивираат и ќе се прошират во останатите подрачја.

Пообилни врнежи ќе има во северозападните делови (над 30 л/м2).

Врнежите ќе продолжат и во петок кога локално ќе бидат проследени со појава на грмежи.