Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈА

Убиство го потресе Кичево – МВР ги соопшти деталите за трагедијата

На 16.06 2021 во с.Вранешница, кичевско, полициски службеници од Полициската станица Кичево го лишиле од слобода А.К.(25), поради сомнение дека околу 20.30 часот во семејниот дом со остар предмет му нанел повреди на неговиот татко Ј.К.(48), од кои подоцна починал.

По преземени мерки било утврдено дека на случајот му претходела расправија и физичка пресметка во која Ј.К. со ловечка пушка му се заканил на А.К..

За случајот е запознаен Јавен обвинител, по чија наредба телото било дадено на обдукција. При увидот, од просториите каде престојувал Ј.К. биле подигнати ловечка пушка бокерица калибар 12х70 со 2 патрони во цевка, ловечки карабин со оптички нишан калибар 7,9мм, кутија со 13 патрони 12х70 и кутија со 10 парчиња боева муниција 7,9мм. По целосно расчистување на случајот ќе биде поднесена соодветна пријава.

Можеби ќе ве интересира...

Филипче на јавната трибина „Млади за вакцинација“: Младите да се вакцинираат, да го поддржат процесот на масовна имунизација и да му помогнат на здравствениот систем

Vesti +

Одземени 5 возила со бесправно исечени дрва во штипско

Vesti +

Маричиќ и Битиќи на состанок со секторската работна група за конкурентност и иновации

В+

Средба на министерката Шахпаска со Дервишагич од Советот на Европа: Интензивно работиме на јакнење на капацитетите на ромската заедница, како и на подобрување на квалитетот на живеењето

Vesti +

Заев: Борче не руши, Борче создава – Затоа Гази Баба продолжува да победува

В+

161 санкционирани возачи во Скопје, 23 за управување под дејство на алкохол

В+