Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈА

Убава вест за македонските граѓани: В година минималната плата ќе скокне на 20.000 денари!

Во Буџетот за 2023 обезбедени се средства за раст на минималната плата и не пзниите согласно новата методологија. Ова деновиве го објави министерот за финансии Фатмир Бесими, а денеска го повтори и пратеничката на СДСМ Санела Шкријељ.

Март следната година е новиот термин кога согласно новиот воспоставен модел минимланата плата треба да порасне за нови 10 проценти или за 1 800 денари, со што таа ќе изнесува неполни 20.000 денари.

Во истиот месец, ќе следува и ново покачување на пензиите согласно новата методологија со која пензиите растат на секои шест месеци.

Министерката за труд и социјална политика и членка на раководството на СДСМ, вчера на партиски настан во Радовиш најави дека во март пензиите согласно новата методологија ќе пораснат за 7 проценти.

Пензионерите оваа година два пати добија покачување на пензиите прво од 2.9 а потоа и од 6.8 отсто, додека во март годинава минималната плата порасна од 15.200 нa 18.000 денари.

Можеби ќе ве интересира...

ЕМА започна истрага за „Фајзер“: Дали воспалението на повеќе органи има врска со вакцинацијата?

В+

Спасени четворица авганистански новинари, Северна Македонија им обезбеди привремен престој

Vesti +

Официјално, Владата донесе финална одлука: Второто полугодие почнува на први февруари!

В+

Смилевски на МТВ: Новите ДУП-ови за Бутел ќе овозможат реализација на сите проекти на жителите

В+

ТРИ ЗНАЦИ НА ХОРОСКОПОТ СЕ РОДЕНИ ЗА ДА ГО ПРОМЕНАТ СВЕТОТ: Имаат неверојатна интуиција – еден од нив посебно се издвојува!

Vesti +

Успешно извршена реплантација на Клиниката за пластична и реконструктивна хирургија

Vesti +