Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈА

Уапсен скопјанец баран со потерница, при апсењето пружил отпор и со возило удрил во полицијата

На 12.07.2021 во 14.30 часот во Скопје, на ул.„Љуботенски пат“, од страна на полициски службеници од Единицата за внатрешни работи Кисела Вода – Отсек потраги, во содејство со Единица за интервентна полиција при СВР Скопје лишен е од слобода Р.С.(40) од с.Љуботен, скопско, кој управувал патничко возило „пасат“, со скопски регистарски ознаки.

За него биле распишани централна и меѓународна потерница за доиздржување на казна затвор од 2 години 11 месеци и два дена. Р.С. е осуден на вкупна затворска казна од 5 години и 8 месеци, во врска со чл.418 од Кривичниот законик.

Притоа, при запирањето, Р.С. удрил со возилото двајца полициски службеници, кои се здобиле со полесни повреди.
Р.С. бил совладан и предаден во Полициска станица Кисела Вода за понатамошна постапка, по што ќе биде предаден во казнено-поправна установа за доиздржување на казната.

Можеби ќе ве интересира...

Скопје, Тетово и Гостивар жаришта на коронавирус – Еве и каде на друго место е критично

В+

Петров: Ковачевски го добива легитимететот од Собранието, менаџерското искуство му е предност

В+

Д-р Даниловски: Целата приказна со мајмунските сипаници ми личи на лоша драма

Vesti +

СДСМ: Градоначалници на ВМРО-ДПМНЕ признаа дека лажеле во таканаречениот отчет

В+

МТСП: Во тек е етапната исплата на јунските пензии

Vesti +

205 санкции за брзо возење

Vesti +