Тргнува предвремената исплата на пензиите - Ова се датумите
Vestiplus.mk
БИЗНИСТОП ВЕСТИ

Тргнува предвремената исплата на пензиите – Ова се датумите

Владата на на деловните банки им препорача да обезбедат готовинска исплата на пензии за граѓаните кои не користат картички, според распоред во зависност од висината на пензијата и тоа:

за пензии со висина до 11.000 денари, исплатата да се изврши на 29.05.2023 година (понеделник); за пензии со висина 11.001-14.000 денари, исплатата да се изврши на 30.05.2023 година (вторник); за пензии со висина 14.001-18.000 денари, исплатата да се изврши на 31.05.2023 година (среда) и за пензии со висина над 18.001 денари, исплатата да се изврши на 01.06.2023 година (четврток).

Можеби ќе ве интересира...

Петровска: Решенијата за подобар стандард на професионалните војници ги блокира ВМРО ДПМНЕ

В+

„Брако“ и „Грин Машинс“ во јуни на престижните саеми во Минхен и Диселдорф

В+

Пропаднатиот штипски „Бетон“ ја кочи изградбата на Клиничка болница Штип, тврди грчката компанија Интракат

В+

Руската војна против Украина ја запечати западно-европската иднина на Западен Балкан

Vesti +

Ковачевски: Членството во ЕУ е национален интерес, сите да бидеме одговорни за иднината на нашата земја

Vesti +

Официјално, Владата донесе финална одлука: Второто полугодие почнува на први февруари!

В+