Поранешниот американски претседател Доналд Трамп (Трамп) вчера преку социјалните мрежи соопшти дека против него е покренато обвинение, за што неговите адвокати биле информирани од администрацијата на актуелниот претседател Џо Бајден (Џо Бајден).

– Корумпираната администрација на Бајден ги извести моите адвокати дека е покренато обвинение против мене – напиша Трамп на својата платформа „Truth Social“.

Трамп претпоставува дека новото обвинение дошло поради доверливи документи кои биле пронајдени на неговиот имот на Флорида, по завршувањето на претседателскиот мандат.

Според него, тој мора да се појави во судот во Мајами во вторник, но поранешниот претседател не дал докази за писмените изјави. Ројтерс не беше веднаш во можност да ги потврди деталите, а адвокатите на Трамп не беа веднаш достапни за коментар.

Тој претходно беше обвинет од Окружното обвинителство на Менхетен за фалсификување деловни документи во врска со парите исплатени на порно ѕвезда во замена за молчење за аферата пред претседателската трка во 2016 година.

Министерството за правда истражува дали Доналд Трамп ги злоупотребил доверливите документи што ги чувал дури и откако ја напушти функцијата во Белата куќа на почетокот на 2021 година.

Пред речиси една година, истражителите запленија приближно 13.000 документи од имотот на Трамп Мар-а-Лаго во Палм Бич, Флорида. Околу 100 од нив се класифицирани како доверливи, иако еден од адвокатите на Трамп претходно изјави дека сите доверливи записи се вратени.

Трамп се бранеше дека ги задржал документите, сугерирајќи дека ги декласифицирал додека бил претседател. Сепак, тој не достави докази за тоа, а неговите адвокати не го изнесоа аргументот во судските поднесоци.