Доналд Трамп (Трамп) рече дека ги поздравува коментарите на рускиот претседател Владимир Путин, кој рече дека Москва би била среќна доколку поранешниот американски претседател го исполни своето ветување за решавање на украинската криза во рок од неколку дена.

Зборувајќи за Кристен Велкер од NBC News, Трамп беше прашан за неодамнешните коментари на рускиот лидер, кој минатата недела рече дека „Трамп постојано вели дека ќе ги реши сите итни прашања во рок од неколку дена, вклучително и украинската криза… Па, тоа би било добро“.

– Ми се допаѓа што го кажа тоа затоа што тоа значи дека тоа што го кажувам е вистина – одговори Трамп, осврнувајќи се на неговиот став за Украина, додавајќи „Би го донел во просторијата, би го донел (украинскиот претседател) Володимир Зеленски во соба и јас би се договорил со тебе“.

Меѓутоа, во своето обраќање во вторникот, Путин всушност рече дека Москва не очекува никаква суштинска промена во надворешната политика на САД кон Русија, без разлика кој ќе ја преземе Белата куќа по изборите следната година.

– Трамп е обвинет дека има посебни односи со Русија, што е целосна глупост… Но тој беше претседателот кој воведе најмногу санкции против Русија – истакна Путин.

Поранешниот американски претседател го повтори своето ветување дека ќе преговара за крај на конфликтот во Украина во рок од „24 часа“ доколку биде реизбран следната година, откако претходно рече: „Го познавам Зеленски многу добро, го познавам Путин многу добро – уште подобро – и имам многу добар однос со двајцата“. Тој, исто така, ја критикуваше американската воена поддршка од милијарди долари за Киев, повикувајќи го Зеленски да „склучи договор“ со неговиот руски колега за прекин на борбите.

На прашањето како ќе најде решение за конфликтот, Трамп одби да елаборира, велејќи само дека „ќе направи фер договор за сите“.

– Ако ви кажам точно, ги губам сите преговори. Мислам, не можеш да кажеш што точно ќе правиш. Но, јас би му кажал одредени работи на Путин. Би му кажал одредени работи на Зеленски – продолжи тој.

Иако Трамп се соочуваше со речиси постојани критики за време на неговиот мандат поради наводниот „заговор“ со Кремљ за победа на изборите во 2016 година, тој инсистираше на тоа дека „никој не бил построг кон Русија од мене“. Сепак, тој изјави дека навистина добро се сложувал со Путин за време на неговиот претседателски мандат.

И покрај низата криминални случаи во повеќе држави за наводно неправилно постапување со доверливи документи, наводна шема за перење пари со порно актерката Сторми Даниелс и мешање во изборите во 2020 година, Трамп моментално е фаворит за претседателската номинација на републиканците во 2024 година, гласајќи многу напред на неговиот главен ривал, гувернерот на Флорида од Рон ДеСантис.

Трамп негира дека сторил нешто лошо во секој од овие случаи, додека претседателот Путин, исто така, неодамна се осврна на ова прашање, велејќи дека кривичната пријава е еднаква на „прогон на политички конкурент“.