Vestiplus.mk
+ МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

Топлотен бран следната недела – Температурите ќе стигнат и до 40 степени

Од вторник под влијание на многу топла воздушна маса од југ, времето ќе биде стабилно и многу топло со натпросечни температури за овој период од годината, информира УХМР.

Времето утре ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, информира УХМР.

Минималната температура ќе биде во интервал од 11 до 19 а максималната од 27 до 36 степени.

Вредноста на УВ-индексот ќе биде 8.

Во Скопје, претпладне сончево со мала до умерена облачност. Попладне ќе има развој на нестабилна облачност со краткотраен пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер. Минималната температура ќе биде околу 16, а максималната ќе достигне до 33 степени.

Во следните денови, под влијание на многу топла воздушна маса од југ, времето ќе биде стабилно и многу топло со натпросечни температури за овој период од годината. Во вторник насекаде ќе бидат над 30, а во следните денови во повеќе места над 35, додека во најтоплите делови од земјата ќе достигнат околу 40 степени.

Можеби ќе ве интересира...

263 санкции за брзо возење

Vesti +

Времето се менува: Од утре дожд и снег

В+

МВР ПОТВРДИ: Нема паднато летало во атарот на Арачиново

В+

СДСМ Скопје: Арсовска не знае ни колкав е буџетот на Град Скопје, а се кандидира за градоначалник

В+

Заев на Алсат: Не може да се оди напред со политичари заглавени во својата националистичка филозофија

В+

Украина го слави херојот: Ова е маринецот кој се разнесе заедно со мостот за да ги спречи руските тенкови

В+