Vestiplus.mk
Home » македонија
Во тренд... МАКЕДОНИЈА

Доаѓа „Гром“: Нови турски хаубици за Македонците

Vesti +
Армијата на Северна Македонија (АРСМ) ќе набави турски лесни хаубици од калибар 105 мм, пишува порталот Балканска безбедносна мрежа. Станува збор за 18 парчиња хаубици...
+ Во тренд... МАКЕДОНИЈА

119 санкции за возење под дејство на алкохол

В+
Во текот на вчерашниот ден (02.07.2021) спроведена е зајакната акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваат возила под дејство на алкохол на територијата на...
+ Во тренд... МАКЕДОНИЈА

Приведено лице од Битола за извршена тешка кражба во Прилеп

В+
Полициски службеници од Надворешната канцеларија за криминалистички работи од ОВР Прилеп во координација со Одделот за криминалистичка полиција од СВР Битола на 02.07.2021 го лишиле...
+ Во тренд... МАКЕДОНИЈА

212 санкционирани возачи во Скопје, 51 за брзо возење

В+
Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (02.07.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје изречени...
+ Во тренд... МАКЕДОНИЈА

Македонскиот Полициски Синдикат најостро реагира на објавата на социјални мрежи на пратеникот Апасиев кој со неговиот речник и вокабулар воопшто не ја преставува пратеничката функција

В+
Соопштение на Македонскиот Полициски Синдикат: Имено господине Апасиев, сте биле сопрен од страна на УНИФОРМИРАН ПОЛИЦИСКИ СЛУЖБЕНИК, а не од ,,Џандар,, при вршење контрола над...
+ Во тренд... МАКЕДОНИЈА

Пораки од форумот: Преспанскиот договор ги дава резултатите, време е Брисел да испорача

В+
Договорот од Преспа е пример за тоа како треба да се решаваат конфликтите и проблемите, порачаа голем број европски дипломати и државници од регионот на...
+ Во тренд... МАКЕДОНИЈА

Во понеделник промена на времето, потоа стабилизација – Метеоцентар со детална прогноза

В+
Од утре следува период на стабилно време, освен во понеделник кога во пладневните и попладневните часови ќе има краткотраен локален дожд и ретки грмежи. Температурата...
+ Во тренд... МАКЕДОНИЈА

Претреси во Скопје, приведени две лица, расчистени повеќе кривични дела „кражба“ и „тешка кражба“

В+
На 02.07.2021 полициски службеници од Единицата за внатрешни работи – Одделение за криминалистички работи Аеродром и Драчево, по претходно добиена судска наредба, извршија претрес во...
+ Во тренд... МАКЕДОНИЈА

СДСМ: Македонци со македонски идентитет кои зборуваат македонски јазик е познато и потврдено за целиот свет, очигледно само Мицкоки и ВМРО-ДПМНЕ не се сигурни во тоа

В+
Македонскиот јазик и македонскиот идентитет се меѓународно потврдени и признаени и нема потреба од било каква расправа за тие прашања особено не во македонското собрание,...
+ МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

Многу неработни денови и продолжени викенди: Ова се сите празници за 2021 година

В+
Програма на неработни денови за 2021 година: Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2021 година...