Vestiplus.mk
Home » коронавирус
+КОРОНАВИРУСМАКЕДОНИЈА

Нови 75 позитивни на коронавирус, пријавени се 2 починати лица

Vesti +
Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 745 тестови, а регистрирани се 75 нови...
+КОРОНАВИРУС

Нови 6 починати и 242 заразени од коронавирус

Vesti +
Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.561 тестирања, а регистрирани се 242 нови...
+КОРОНАВИРУСТОП ВЕСТИ

Студија на чуден случај: Една жена беше позитивна на коронавирус најмалку 335 дена

Vesti +
Се дозна дека лицето (кое можело да го излечи ракот) имало коронавирус најмалку 335 дена, што е досега најдолгиот документиран случај на инфекција со КОВИД-19...
+КОРОНАВИРУСМАКЕДОНИЈА

Денес регистрирани 577 нови случаи на Ковид 19 – Починати се 30 лица

Vesti +
Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 5.362 тестирања, а регистрирани се 577 нови случаи...
+Во тренд...КОРОНАВИРУССВЕТ

Зошто C.1.2 во Јужна Африка е варијанта од интерес?

Vesti +
Новата верзија на коронавирусот откриена во Јужна Африка ги презеде насловните страници низ целиот свет. Видот C.1.2 го привлекува вниманието на научниците бидејќи има мутации...
+КОРОНАВИРУССВЕТТОП ВЕСТИ

Нов сој на коронавирус во Јужна Африка

Vesti +
Тоа е потенцијална варијанта наречена PANGO C.1.2, која мутирала од сите веќе познати варијанти. Овој вид за првпат беше идентификуван во мај 2021 година и...
+Во тренд...КОРОНАВИРУС

НАУЧНИЦИТЕ ОТКРИВААТ – Еве зошто коронавирусот предизвикува благи симптоми кај децата

Vesti +
Одамна е познато дека коронавирусот кај децата обично предизвикува само благи симптоми, но досега не беше целосно јасно зошто. Новото истражување покажа дека имунолошкиот систем...
+Во тренд...КОРОНАВИРУС

Нов лек против коронавирус ќе биде замена за вакцините

Vesti +
Компанијата Астра Зенека објави дека нејзината терапија со антитела ги исполни очекувањата на нивната нова студија во борбата против коронавирусот. Британската компанија понуди замена за...
+КОРОНАВИРУСТОП ВЕСТИ

Резултатите од нова студија покажаа: Фајзер одлично штити од сериозна клиничка слика но се помалку од зараза

Vesti +
Новите проценки предизвикуваат загриженост во Израел и на други места во светот, и многумина се грижат дека вакцината може да изгуби дел од својата ефикасност....