јазик Archives - Vestiplus.mk
Vestiplus.mk
Home » јазик
+МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Маричиќ: Нашата цел беше да го заштитиме македонскиот јазик во рамките на ЕУ и ја исполнивме

Vesti +
„Нашата цел во овој процес беше да го заштитиме статусот на македонскиот јазик во рамките на Европската Унија, а не беше да ја убедиме Бугарија...
+МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

СДСМ: Јазикот е чист македонски јазик, вчера тоа и Мицкоски го повтори, денеска друго, кој Мицкоски е ова­?

Vesti +
Вчера Христијан Мицкоски велеше дека зачувувањето на чист македонски јазик во ЕУ е измислен успех, дека никогаш не бил спорен македонскиот јазик, за утрово неговата...
+Здравје

Чувствувате БОЛКА ВО ЈАЗИКОТ? ВНИМАВАЈТЕ, тоа може да укажува на овие ОПАСНИ БОЛЕСТИ!

Vesti +
Во повеќето случаи, болката во јазикот не е сериозен проблем, освен што боли кога јадеме и зборуваме. Прочитајте повеќе за овој проблем, симптоми и третман...
+МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Митрески: За јазикот и идентитетот нема преговори, поднесовме амандман за резолуцијата да биде уставна

Vesti +
Обраќање на координаторот на пратеничката група на СДСМ Јован Митрески: Почитуван претседател на Собранието, почитувани колеги и колешки пратеници, Македонскиот јазик, македонскиот идентитет и македонската...
МАКЕДОНИЈА

Костадинов за „Утрински брифинг“: Нема отстапување од идентитетските линии, македонскиот јазик и посебноста не се и нема да бидат предмет на разговори

Vesti +
“СДСМ покажа капацитетност, лидерство и спремност, дека сме за реализација на стратешките интереси, без да бидат повредени идентитетските интереси, во НАТО влеговме како Македонци што...