Vestiplus.mk
Home » еу
+ МАКЕДОНИЈА

Министерот Спасовски учествуваше на Националната конвенција за ЕУ во Република Северна Македонија

Vesti +
„Доколку тргнеме од општото гледиште дека под критична инфраструктура се подразбира сè она што е од витално значење за функционирањето и опстанокот на една заедница...
+ МАКЕДОНИЈА

Царовска: Со поддршка од ЕУ градиме нов интегриран систем на податоци за основно, средно и високо образование, алатка која ќе го олесни одлучувањето и ќе ја забрза дигитализацијата

Vesti +
Министерството за образование и наука ќе добие нов интегриран податочен систем, кој ќе содржи податоци за основното, за средното и за високото образование. Тој ќе...
+ МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

Заев на Европскиот форум Алпбах: ЕУ има морална обврска кон Северна Македонија и очекувам да најде начин да го деблокира проширувањето како нејзин стратешки интерес

Vesti +
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска учествуваше на Европскиот форум Алпбах кој оваа година е посветен на три теми: „Обезбедувањето на...
+ МАКЕДОНИЈА

Работен состанок на министерот Спасовски со претставници од Делегацијата на Европската Унија

Vesti +
Во рамки на редовните работни состаноци за следење на имплементацијата на активностите кои се дел од Инструментот за претпристапна помош (ИПА), денеска министерот за внатрешни...
МАКЕДОНИЈА

Димитров на меѓународниот Сими симпозиум во Грција: „Не може условите за влез во ЕУ да не бидат европски”

Vesti +
На покана на Фондацијата Андреас Папандреу во соработка со регионот на Атика и градот Атина, од денеска заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања...
МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

Маричиќ за Еуроњус: Северна Македонија и Албанија се повеќе од подготвени за почеток на преговорите со ЕУ

Vesti +
Министерот за правда Бојан Маричиќ во интервју на Еуроњус кажа дека Северна Македонија и Албанија се повеќе од подготвени за почеток на преговорите за членство...
МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

Костадин Костадинов: Преспа форум дијалогот ја потврди силната меѓународна поддршка за нашата држава и дополнително ја зајакна нашата меѓународна позиција

Vesti +
Прес-конференција, Костадин Костадинов портпарол на СДСМ и пратеник: Преспа форум дијалогот што пред неколку дена се одржа во Охрид е историски важен настан кој носи...
МАКЕДОНИЈА

Средба Маричиќ-Гир: ЕУ со поддршка за реформите во правосудството

Vesti +
Министерот за правда Бојан Маричиќ и евроамбасадорот Дејвид Гир на денешната средба разговараа за законодавната агенда на Министерството за правда со акцент на разговорите за...