+ Archives - Vestiplus.mk
Vestiplus.mk
Home » +
+Во тренд...МАКЕДОНИЈА

119 санкции за возење под дејство на алкохол

В+
Во текот на вчерашниот ден (02.07.2021) спроведена е зајакната акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваат возила под дејство на алкохол на територијата на...
+Во тренд...МАКЕДОНИЈА

Приведено лице од Битола за извршена тешка кражба во Прилеп

В+
Полициски службеници од Надворешната канцеларија за криминалистички работи од ОВР Прилеп во координација со Одделот за криминалистичка полиција од СВР Битола на 02.07.2021 го лишиле...
+Во тренд...МАКЕДОНИЈА

212 санкционирани возачи во Скопје, 51 за брзо возење

В+
Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (02.07.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје изречени...
+Во тренд...МАКЕДОНИЈА

Македонскиот Полициски Синдикат најостро реагира на објавата на социјални мрежи на пратеникот Апасиев кој со неговиот речник и вокабулар воопшто не ја преставува пратеничката функција

В+
Соопштение на Македонскиот Полициски Синдикат: Имено господине Апасиев, сте биле сопрен од страна на УНИФОРМИРАН ПОЛИЦИСКИ СЛУЖБЕНИК, а не од ,,Џандар,, при вршење контрола над...
+Во тренд...МАКЕДОНИЈА

Пораки од форумот: Преспанскиот договор ги дава резултатите, време е Брисел да испорача

В+
Договорот од Преспа е пример за тоа како треба да се решаваат конфликтите и проблемите, порачаа голем број европски дипломати и државници од регионот на...
+UncategorizedВо тренд...

Дали ВМРО-ДПМНЕ се откажа од Скопје?

В+
Скопје е со векови мултикултурен град во кој се испреплетуваат различни култури, обичаи и јазици. Со агитирањето против мултикултурноста, мултиетничноста, мултирелигиозноста и мултијазичноста на Скопје,...
+Во тренд...МАКЕДОНИЈА

Во понеделник промена на времето, потоа стабилизација – Метеоцентар со детална прогноза

В+
Од утре следува период на стабилно време, освен во понеделник кога во пладневните и попладневните часови ќе има краткотраен локален дожд и ретки грмежи. Температурата...
+Во тренд...МАКЕДОНИЈА

Претреси во Скопје, приведени две лица, расчистени повеќе кривични дела „кражба“ и „тешка кражба“

В+
На 02.07.2021 полициски службеници од Единицата за внатрешни работи – Одделение за криминалистички работи Аеродром и Драчево, по претходно добиена судска наредба, извршија претрес во...
+Во тренд...МАКЕДОНИЈА

СДСМ: Македонци со македонски идентитет кои зборуваат македонски јазик е познато и потврдено за целиот свет, очигледно само Мицкоки и ВМРО-ДПМНЕ не се сигурни во тоа

В+
Македонскиот јазик и македонскиот идентитет се меѓународно потврдени и признаени и нема потреба од било каква расправа за тие прашања особено не во македонското собрание,...