Vestiplus.mk
+КОРОНАВИРУССВЕТ

СЗО: Забележан рекорден дневен број на новозаразени во светски рамки

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека во последните 24 часа е регистриран рекорден број на новозаразени од Ковид-19 во светот, односно повеќе од 350.000 нови случаи.

Новиот рекорд го надминува претходниот максимален дневен број на заразени за речиси 12.000 инфекции. Докторот Мајкл Рајан од СЗО на прес-конференција рече дека засега нема нови решенија против ширењето на вирусот.

Тој додаде дека СЗО сака да избегне повторно воведување карантин, што ја уништува економијата, но затоа владите мора да обезбедат заштита на најранливите групи и да спроведат други мерки.

Повеќе од интернетот…

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
Османи во Букурешт

По официјалната посета на Кралство Саудиска Арабија, од утре, Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ќе престојува во Букурешт, Романија, каде ќе учествува на Минхенската лидерска средба, организирана од страна на Минхенската безбедносна конференција. На Минхенската лидерска средба, на која е предвидено да учествуваат над 70 високи гости од Европа... Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување

Утре Регулаторната Комисија стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. На светските берзи цените на нафтата повторно паднаа, па сега барел нафта БРЕНТ на лондонската берза се тргува за 83,6 долари, додека WTI круд на американските берзи се тргува за 76 […] The post Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

СОНК одби 10 отсто покачување, бараат уште повеќе – Децата остануваат дома, штрајкот продолжува

В+

Николоски мора јавно да признае дека го клеветел Заев за случајот “Рекет”

В+

Заев: Изгубен е Мицкоски, ако некој го најде нека го врати во ВМРО-ДПМНЕ

В+

Потпишан меморандум за бенефиции за новинари со Бреинстер

Vesti +

Црвениот крст прв контакт за граѓаните кои пристигаат од Авганистан

В+

Претрес во Скопје, пронајдена дрога, приведени две лица

Vesti +