Vestiplus.mk
+ КОРОНАВИРУС СВЕТ

СЗО: Забележан рекорден дневен број на новозаразени во светски рамки

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека во последните 24 часа е регистриран рекорден број на новозаразени од Ковид-19 во светот, односно повеќе од 350.000 нови случаи.

Новиот рекорд го надминува претходниот максимален дневен број на заразени за речиси 12.000 инфекции. Докторот Мајкл Рајан од СЗО на прес-конференција рече дека засега нема нови решенија против ширењето на вирусот.

Тој додаде дека СЗО сака да избегне повторно воведување карантин, што ја уништува економијата, но затоа владите мора да обезбедат заштита на најранливите групи и да спроведат други мерки.

Можеби ќе ве интересира...

Обликот на вашите очи открива сè за вашата личност, но и за вашите пријатели

Vesti +

Попов: Арсовска поради незнаење или личен хир стопира проекти клучни за граѓаните

В+

Седум симптоми на премногу вода во вашето тело

Vesti +

209 санкции за брзо возење

В+

Совети за тоа како ефикасно да се одвратат змиите од близината на вашиот дом или двор

Vesti +

Аплицирајте: Државата дели пари за студентски оброк, рокот е уште два дена

В+