Vestiplus.mk
Во тренд...КОРОНАВИРУС

СЗО предупредува: Најверојатно ќе се појават и шират нови поопасни мутации

Комитетот за итна помош за Ковид-19 при Светската здравствена организација (СЗО) ја предупреди меѓународната заедница дека најверојатно ќе се појават и ќе се шират нови, поопасни мутации на коронавирус низ светот.

Тоа е соопштено на брифинг во Женева од генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, кој ги информираше новинарите за препораките на комитетот на неговото осмо заседание вчера и денеска.

– Комитетот предупреди за голема веројатност од појава и глобално ширење на нови и евентуално поопасни мутации на Ковид-19, кои можат да бидат уште потешки за контролирање, истакна Гебрејесус.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11%

Агенцијата за енергетика го одобри поскапувањето на струјата и гасот од 1 јануари 2023 година во соседна Србија, соопшти РТС. Од почетокот на 2023 година цената на киловат-час струја кај домаќинствата ќе биде повисока за 8 отсто, а гасот за 11 отсто. Според пресметките на Агенцијата за енергетика, сметката за домаќинствата кои трошат во просек […] The post Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11% appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Ковачевски: Заедно да се спротивставиме на пироманските политики и да ја обезбедиме европската иднина на земјата

Ве повикувам заедно да се спротивставиме на пироманските политики и да ја обезбедиме европската иднина на земјата, порача вечерва во Велес претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски на трибинита „Силно и одлучно кон иднината“ што се одржа во Велес. Претседателот Ковачевски истакна дека македонските граѓани не сакаат неизвесност, не сакаат мрачна... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Подгответе се за безбедно возење во зимски услови

Vesti +

Научниците истражуваат: Дали социјалните мрежи се закана за човечката цивилизација?

В+

Забрчанец: Во Северна Македонија постои речиси национален консензус за поддршка на Отворен Балкан

Vesti +

Лукаревска: СДСМ покажа дека татковината се сака со работа, со проекти за подобрување на животниот стандард

В+

ЦРПЦ анкета Куманово: Оливер Илиевски победник, Максим и Тони се борат за втор круг!

В+

Ковачевски од Крива Паланка: Пругата кон Бугарија станува реалност, тоа е проект за идните генерации

Vesti +