Vestiplus.mk
+CentarБИЗНИСТОП ВЕСТИ

СУПЕР ВЕСТ: Владата донесе одлука, следува предвремена исплата на мајската пензија – еве во кои денови ќе легнат парите на сметките на пензионерите

Владата денеска ја разгледа и усвои информацијата за исплата на пензии за месец мај 2022 година, и го задолжи Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.05.2022 година.

Со оваа информација Владата им препорачува на деловните банки да обезбедат пензионерите да може да располагаат со мајските пензии преку мрежата на банкомати и во трговската мрежа од 30.05.2022 година.

Готовинската исплата на пензии за клиентите кои не користат картички, банките ќе ги реализираат во четири групи според следниот распоред составен според висината на пензијата:
За пензии со висина до 11.000 денари, исплатата да се изврши на 30.05.2022 година (понеделник);
За пензии со висина 11.001-14.000 денари, исплатата да се изврши на 31.05.2022 година (вторник);
За пензии со висина 14.001-18.000 денари, исплатата да се изврши на 01.06.2022 година (среда); и
За пензии со висина над 18.001 денари, исплата да се изврши на 02.06.2022 година (четврток ).

Можеби ќе ве интересира...

Триесет годишник искршил полициско возило и нападнал полицаец – итно е приведен

Vesti +

258 сообраќајни прекршоци во Скопје, 109 санкции за прекршоци што ги прават пешаците

Vesti +

Почина 29 годишно лице од коронавирус и уште 3 лица – Нови 398 случаи на ковид

В+

Притвор за двајца криумчари на мигранти

Vesti +

(ВИДЕО) Еве како Заев ги дочека претставниците на партиите од мнозинството во Влада – Потврдено од сите парламентарното мнозинство мнозинството во Собранието е стабилно

В+

СДСМ: Во време на криза сите институции и буџетски корисници да ги намалат трошоците

В+