На 31.03.2023 во 17.50 часот на регионалниот пат Гостивар – с.Чегране, кај с.Чајле, гостиварско, се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко возило „ауди“, управувано од Џ.И.(28) од с.Форино, гостиварско и мопед управуван од М.Р.(18) од Гостивар, двете со гостиварски регистарски ознаки.

Во несреќата возачот на мопедот М.Р. и неговата малолетна сопатничка од Гостивар се здобиле со тешки телесни повреди, констатирани во Ургентен центар Гостивар.

По насока на Јавен обвинител увид извршила екипа од СВР Тетово.