Vestiplus.mk
СВЕТТОП ВЕСТИ

Страшна глетка од превртениот косовски автобус, загинаа 10 лица

Полицијата утврдила дека станува збор за автобус со косовски регистарски ознаки кој излетал од патот кај Славонски Број во недела наутро.

Во сообраќајната несреќа, според моментално достапните информации, загинале 10 лица, додека десетици се повредени се однесени во болницата во Славоснки Брод.

Несреќата се случила околу 6:20 во близина на наплатните рампи кај Славонски Брод.

„Мртви лежат по земјата, глетката е ужасна“, вели за „Dnevnik.hr“ репортерот од порталот „SB Online“.

И понатаму е во тек увидот по кој ќе биде позната причината и сите околности кои довеле до оваа тешка сообраќајна несреќа.

Не е познато во каква состојба се повредените лица. Обидот на „Dnevnik.hr“ да ја провери нивната состојба бил неуспешен затоа што сите доктори моментално биле зафатени со пружање помош на повредените.

ХАК (Хрватски авто-клуб) јавува дека поради сообраќајната несреќа е прекинат сообраќајот на автопатот A3 Брегана-Липовац помеѓу клучките Славонски Брод Запад и Славонски Брод Исток во правец на Липовац.

Сообраќајот е пренасочен.

Видеото погледнете го тука.

Можеби ќе ве интересира...

Маричиќ: Менувањето на Уставот не треба да е предуслов за почеток на преговорите со ЕУ

В+

Ковачевски: Правиме сѐ за да обезбедиме електрична енергија по цена под берзанската

Vesti +

(ФОТО) Кога сфатила дека бебето е мртво, им рекла на лекарите „веднаш да ја убијат“: Трудницата од Мариупол им подлегна на повредите

В+

Денеска се регистрирани 16 нови случаи на Ковид 19 – Оздравени се 4 пациенти

Vesti +

(Видео) Почнаa со “остварувањата” – Тимчо Муцунски свечено отвори “лежечки полицаец” во Горно лисиче

В+

Илиевски: Парк за миленици и адреналински парк е најдобрата програма која ја нудиме

В+