Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Стефан Васев: Јанушев осомничен за штета од 5 милиони евра, нема промена во криминалната ВМРО-ДПМНЕ

Изјава на Стефан Васев од СДСМ:

Никаков нов концепт, никакви нови политики не може да понуди Христијан Мицкоски. Тој е опкружен со лица од режимот, лица кои се во судир со законите.

Еден од нив е и Игор Јанушев сегашен пратеник а до неодамна прв соработник на Мицкоски како генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ.

Против Јанушев е покренато обвинение за злоупотреба на службената положба при набавката на кинеските автобуси.

Јанушев се сомничи дека го оштетил Буџетот за безмалку пет милиони евра, пари на граѓаните.

Со ова обвинение се зголемува бројот на пратеници на ВМРО-ДПМНЕ кои се обвинети и кои се наоѓаат пред судовите.

Да потсетиме за истото кривично дело Злоупотреба на службената положба, на обвинителна клупа е и Антонио Милошоски, човек за кого има и пресуди од германски судови.

Криминал, деструкција, лажни вести и блокади, тоа е се што нудат Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ.

Мицкоски е на браникот на криминалот на режимот и ништо друго, но бегање од правдата нема, секој што се огрешил пред законите мора да сноси одговорност.

Можат да се пребојуваат со сите бои, но тоа нема да го сокрие фактот дека во ВМРО-ДПМНЕ предводена од Мицкоски нема никаква промена.

Тоа на граѓаните им е одамна јасно, затоа немаат доверба во политиките на Мицкоски, затоа одново ќе го поразат ВМРО-ДПМНЕ на следните локални избори.

Со вакви криминални структури, со деструкции и блокади, ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски ќе се соочат со нов пораз на претстојните избори.

Можеби ќе ве интересира...

Премиерот Заев од Охрид: Активностите и грижата за Охридскиот Регион како културен и туристички центар се за да го зачуваме непроценливото богатство верификувано од УНЕСКО за идните генерации

Vesti +

Северна Македонија го чествува 11 Октомври и 80 годишнината од Денот на востанието, владина делегација се поклони пред спомениците на хероите

В+

Заев: Нека грми Арената „Тодор Проески“, дождот да ви даде сила за уште голови во мрежата на Германија

В+

Христовски од Крушево: Почнавме со долг од 420 илјади евра и за 4 години целосно го променивме изгледот на Крушево

В+

Пратеникот Јаулески не живее во станот каде се вршел претрес од Финансиска полиција, лагата на ВМРО-ДПМНЕ значи заштита на криминал

Vesti +

Дали пиарџиите на Петков го посрамотија со “бугарски” фотошоп на фотографијата со Блинкен?

В+