Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈА

Средба Шекеринска – Ериксен: Интегритетот во работењето е врвен приоритет

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска денеска имаше средба со Свеин Ериксен од Центарот за интегритет на Норвешка, со кој Министерството активно соработува во градењето интегритет во одбранбениот сектор и изработката на втор План за интегритет во периодот 2021-2024 година. Ериксен е меѓународен експерт со долгогодишно искуство и е добар познавач на состојбите во одбраната во балканските земји.

„Министерството за одбрана и Северна Македонија се исклучително посветени на градењето интегритет и борбата против корупцијата. Министерството е институција со највисока активна транспарентност во државата, со исполнување на 100 проценти од критериумите. Целосната транспарентност ја практикуваме и во јавните набавки со што оневозможуваме какво било можно коруптивно однесување. Градењето политики за интегритет е врвен приоритет во нашето работење“, рече министерката Шекеринска на средбата.

Таа се заблагодари на експертите на норвешкиот Центар за интегритет за посветеноста и отвореноста за помош и поддршка при изработката на Планот за интегритет 2021 – 2024 кој е во финална фаза на изработка.

„Вие и вашите експерти, заедно со експертите од Министерството изработивте документ кој претставува патоказ за континуирано градење на интегритет во системот на одбраната. Ви благодарам за отвореноста и за интересот да продолжите да нè поддржувате во оваа област“, рече министерката.

Ериксен изрази задоволство од соработката со Министерството за одбрана и ја потврди заложбата на Кралството Норвешка за поддршка за унапредување на институционалниот интегритет на Министерството.

Минатата година, Транспаренси Интернешнл ја рангираше нашата земја на високото второ место според интегритетот на работењето во одбраната. Зад Северна Македонија се сите земји од регионот, четири земји кои веќе се членки на Европската Унија и шест земји кои се постари членки на НАТО.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11%

Агенцијата за енергетика го одобри поскапувањето на струјата и гасот од 1 јануари 2023 година во соседна Србија, соопшти РТС. Од почетокот на 2023 година цената на киловат-час струја кај домаќинствата ќе биде повисока за 8 отсто, а гасот за 11 отсто. Според пресметките на Агенцијата за енергетика, сметката за домаќинствата кои трошат во просек […] The post Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11% appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Ковачевски: Економијата е на добар пат, следната година ќе биде подобра

Мојата цел, целта на Владата што ја предводам е конечно да ја победиме кризата, да почнеме да растеме, да го зголемиме животниот стандард и следната година да биде подобра од оваа, порача претседателот Димитар Ковачевски вечерва во Велес пред граѓаните на трибината „Силно и одлучно кон иднината“. -Имаме добра основа... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Сакате да привлечете ПАРИ: Сменете ЧЕТИРИ работи во КУЈНАТА и парите ќе ви се залепат за прсти!

Vesti +

182 санкции за брзо возење

Vesti +

(Фото) Избувнал пожар на врвот од катната гаража среде свадба во Рагуза, присутните евакуирани – пожарот е изгасен

В+

Маџаревиќ-Сјустер: Северна Македонија го има најголемиот пакет на фискален одговор за кризата во Западен Балкан

Vesti +

Ковачевски: Лидери сме во регионот во енергетска трансформација, може да станеме енергетски зелен центар на Европа

Vesti +

Тренчевска: Оваа Влада ги зголеми платите на вработените во градинките за 36% и изгради 69 градинки од 2017 година до денес

В+