Vestiplus.mk
БИЗНИС

Средба Павлески – Смирлис: Подобрување на регионалната соработка клучно за нови инвестиции и трговска размена

Во рамки на Skopje Economic Forum, директорот на Агенцијата, г-дин Дејан Павлески оствари средба со г-дин Јоанис Смирлис, Генерален секретар за меѓународни економски односи од МНР Грција.

На средбата беа разгледани можностите за заеднички проекти и прашања за јакнење на  регионалната соработка поврзани со заеднички инвестиции и трговска размена. Тие се согласија за превземање на активности меѓу Invest North Macedonia и ENTERPRISE GREECE кои ќе треба да следат во наредниот период како резултат на потпишаниот Меморандум за разбирање на инвестициската и трговската соработка меѓу двете Агенции.

Меморандумот за разбирање на инвестициската и трговската соработка е потпишан на ниво на министри за надворешни работи на Северна Македонија и Република Грција во јануари 2021 година.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11%

Агенцијата за енергетика го одобри поскапувањето на струјата и гасот од 1 јануари 2023 година во соседна Србија, соопшти РТС. Од почетокот на 2023 година цената на киловат-час струја кај домаќинствата ќе биде повисока за 8 отсто, а гасот за 11 отсто. Според пресметките на Агенцијата за енергетика, сметката за домаќинствата кои трошат во просек […] The post Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11% appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Ковачевски: Заедно да се спротивставиме на пироманските политики и да ја обезбедиме европската иднина на земјата

Ве повикувам заедно да се спротивставиме на пироманските политики и да ја обезбедиме европската иднина на земјата, порача вечерва во Велес претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски на трибинита „Силно и одлучно кон иднината“ што се одржа во Велес. Претседателот Ковачевски истакна дека македонските граѓани не сакаат неизвесност, не сакаат мрачна... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

МЖСПП: Појаснување за забраната за употреба на пластични кеси

Vesti +

Регулаторна одлучи: Намалување на цената на бензинот, зголемување на цената на дизелот

В+

Ковачевски: Наместо странски инвестиции со 9000 ден. плата, ги помогнавме домашните инвеститори и продуктивната инфраструктура

Vesti +

Бензинот поскапува, дизелот поевтинува – ова се новите цени на горивата

Vesti +

Од полноќ, милиони Руси останаа без Инстаграм

В+

МТСП: Во тек е исплатата на правата од социјална, детска и цивилна заштита

Vesti +