Vestiplus.mk
+Во тренд...МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Спасовски: Секој што негира, минимизира или одобрува геноцид ќе биде кривично гонет

„Постои законска можност според Кривичниот законик дека секој кој негира, грубо минимизра, одобрува или оправдува геноцид, злосторства против човештвото или воени злосторства се казнува со казна од една до пет години“ изјави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски во „Клик плус“ на ТВ21.

Тој додаде дека доколку делото исто така поттикнува омраза, дискриминација или насилство против одредена група, тогаш за сторителто е предвидена и казна затвор од најмалку четири години.

„Соопштението на МВР и Јавното обвинителство беше за конфликтот во Украина, но не мора да значи дека е само за овој конфликт, законот е за сите. Мора да се крева јавната свест и воените злосторства не може да бидат оправдувани“ рече Спасовски.

Министерот истакна дека тука не станува збор за цензура, бидејќи нема забрана за пишување, но ги повика граѓаните да внимаваат и да реагираат против ваквите негирања на воени злосторства против цивили и говор на омраза, бидејќи тоа може да предизвика посериозни последици во општеството.

Можеби ќе ве интересира...

Во Скопје казнети 188 возачи, 60 за брзо возење

В+

СДСМ: Мицкоски да им се извини на граѓаните за сите лаги

Vesti +

138 санкции за брзо возење

Vesti +

Официјално: 1085 новозаразени, 12 починати, најмладиот има 27 години – Еве како тоа изгледа по градови

В+

Маричиќ: Во сите кластери сме на исто ниво или подобро усогласени со ЕУ од Србија и Црна Гора

В+

Полиција упадна во Грчец, претреси во ресторан кој се поврзува со Шеваљ

Vesti +