Спасовски: Оваа година 7 мај е дополнително значаен бидејќи Република Северна Македонија и МВР се домаќини и на јубилејната 50. Европска регионална конференција на ИНТЕРПОЛ
Vestiplus.mk
+Во тренд...МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Спасовски: Оваа година 7 мај е дополнително значаен бидејќи Република Северна Македонија и МВР се домаќини и на јубилејната 50. Европска регионална конференција на ИНТЕРПОЛ

Фејсбук статус на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски:

Оваа година 7 Мај е дополнително значаен бидејќи Република Северна Македонија и МВР се домаќини и на јубилејната 50. Европска регионална конференција на ИНТЕРПОЛ која се совпаѓа со уште еден убав јубилеј – 30-годишнината од членувањето на нашата држава во ова глобално полициско семејство.

Горд сум што нашата држава ја доби довербата да ја организира оваа јубилејна конференција на најголемата светска полициска организација ИНТЕРПОЛ. Ќе имаме 123 високи делегати, со присуство на претседателот, генералниот секретар и извршниот комитет на ИНТЕРПОЛ, министри, директори на полиции и други високи гости.

Меѓународната организација за криминалистичка полиција – ИНТЕРПОЛ е најголемата меѓународна полициска организација, во која членуваат 194 земји од светот. Формирана е во 1923 година, со цел да ја олесни меѓународната полициска соработка, како и да им даде поддршка и помош на сите организации, служби и сервиси, чија задача е превенција и борба против меѓународниот криминал.
Нашата држава станува членка на ИНТЕРПОЛ 62 Генерално собрание одржано 1993 година во Аруба.

Можеби ќе ве интересира...

Тренчевска: Ромската заедница останува дел од приоритетите во програмата на Владата 2020-2024 и Министерството за труд и социјална политика

Vesti +

Шефот на ММФ: Има се повеќе докази дека САД ќе избегнат рецесија

Vesti +

Ужас: Убиство во тетовско, син утринава ја усмртил својата мајка

В+

Ацески: Едниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ е во Унгарија, другиот во бегство од став за државните прашања.

В+

Тигрите вчера апсеа дилери во Битола, пронајден хероин

В+

Градоначалникот Шилегов присуствуваше на отворањето на нова фабрика за кабли во Сарај

Vesti +