Vestiplus.mk
Во тренд... МАКЕДОНИЈА

Спасовски од Пробиштип: Растот на минималната плата доведе до раст на сите плати, нема успешни компании без мотивирани работници

„Растот на минималната плата, која потоа иницираше раст на сите плати испрати јасна порака и до граѓаните и до работодавачите – Нема успешни компании и продуктивни претпријатија, ако нема мотивирани работници“ кажа потпретседателот на СДСМ и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски на граѓанската трибина „Најдоброто за нашата општина“ во Пробиштип.

„Мило ми е што се отвори перспективната и кај едните и кај други. Имаме работодавачи кои го ценат трудот, а на кои државата им помага и имаме работници кои знаат дека има некој што ги штити и се бори за нивните права“ кажа Спасовски.

Тој додаде дека во овие четири години СДСМ работела и за подобрување на инфраструктурата, која е клучна за растот и развојот.

„Фактите и бројките се нешто што никој не може да го побие. За 12 години власт на режимот изградени и реконстуирани беа околу 600 километри регионални и магистрални патишта. Ние за 4 години имаме над 1000 километри изградени или реконструирани патишта“ кажа Спасовски.

Министерот за внатрешни работи додаде дека Владата на СДСМ реализираше реформи и проекти во сите области.

Како што кажа Спасовски, со последните измени на законот со кој се опфаќаат 1100 стечајци е чекор кон конечно решавање на проблемот со стечајните работници и конечно затворање на тоа поглавје од македонската историја.

Можеби ќе ве интересира...

Кратки нозе: Разобличена е дезинформацијата на Мицкоски за анкетата на Брима

Vesti +

Употребата и продажбата на пиротехнички средства е опасна и казнива, апелираме до граѓаните да не користат петарди

Vesti +

121 сообраќаен прекршок во Скопје, 26 санкции за брзо возење, 6 без возачка дозвола

Vesti +

МЗ: Зголемен број на реинфекции со Ковид 19, расте процентот на заразени со Омикрон

Vesti +

Ковачевски: За време на Рамазан испраќаме пораки за заедништво

В+

Земјотрес почуствуван во валандовско

Vesti +