Спасовски: Контролите продолжуваат, МВР за првпат употребува радари за мерење брзина и ноќе
Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈА

Спасовски: Контролите продолжуваат, МВР за првпат употребува радари за мерење брзина и ноќе

Една од стратешките цели на МВР е поголема безбедност во сообраќајот, помалку жртви и повредени, а на сето тоа мора да работиме заедно, тоа не е работа само на една институвија туку на цел систем, рече во гостувањето на МТВ, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.
 
-Ако сакаме да имаме подбра безбедност во сообраќајот мора да сме партнери со РСБСП , со граѓаните, со министерството за транспорт како и со медиумите. Со тоа се јакне јавната свест, работевме неколку акции за превенција со РСБСБ, можам да ја посочам онаа со која испраќаме апел до граѓаните да возат одморени, колку заморот влијае на сообраќајните незгоди, особено во летниот период, и токму заради тоа како на пример натуристите на граничните премини се дела флаери со мотивација да паузираат, затоа се дели вода, купони за кафе итн, појасни Спасовски.
 
Тој порача дека зголемени контроли на полицијата ќе продолжат, за таа цел набавена е и нова опрема.
 
-Во 2017 година кога станав министер за внатрешни работи имаше само седум апарати за мерење на алкохол и 10 функционални радари за мерење на брзина. Набавивме нови радарски системи, дигитални радари кои мерат брзина и ноќе за првпат во земјава, крајната цел е намалување на жртви, рече Спасовски.
 
Тој посочи дека во 2020 година имало само 125 жртви, а тоа е најмалата бројка од  1990 до денеска.
 
-За пример во 2013 имало 198 жртви,  но далеку сме од европскиот просек, теба да се работи , паралелно новите патишта, реконструкцијата придонесуваат за зголемена безбедност во сообраќајоит, како и осветлувањето, пешачките патеки, велосипетските патики, секако и зголемувањето на свесноста на граѓаните. Секој еден е важен во битката за безбедноста во сообраќајот, рече тој.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен е Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.03.2023 година. Се препорачува […] The post Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните ќе може да добијаат максимален износ од 2.100 денари. Ова значи дека еден граѓанин ќе […] The post Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои ќе важат во текот на следната седмица. Во моментов цената на лондонската берза за барел нафта изнесува 83 американски долари, додека на американската е поевтина. Во моментов цените на горивата се – Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,00 (денари/литар), Моторен бензин ЕУРОСУПЕР […] The post Нова цена на горивата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Полицаец вознемирувал ученички во средно училиште во Скопје

На 24.03.2023 добиена е пријава од средно училиште во Скопје дека полициски службеник вербално вознемирувал неколку ученички. Веднаш се преземени соодветни мерки за расчистување на случајот и известен е јавен обвинител и Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди, а против лицето ќе биде поведена и постапка за... Прочитај повеќе...

Експлодира плинска боца во Карпош, полицаец заврши во болница

На 24.03.2023 во 14.40 часот во СВР Скопје било пријавено дека на ул.„Разловечко Востание“ во стан сопственост на Д.Ѓ.(60) експлодирала плинска боца, по што настанал пожар. Пожарот е изгаснат од противпожарната единица Скопје. Поради вдишување чад еден полициски службеник бил пренесен во Градската општа болница „8-ми Септември“ за укажување на... Прочитај повеќе...

Пожар во угостителски објект во Битола

На 24.03.2023 околу 09,30 часот во Полициска станица Битола е пријавено дека настанал пожар во угостителски објект на ул. Ј.Јосифовски во Битола. Пожарот бил изгаснат од противпожарната единица Битола. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Зеленски за CNN: Русите дојдоа да не истребат, ако преговорите пропаднат, ова е Трета светска војна

В+

Расчистена тешка кражба во Битола, следува кривична пријава

Vesti +

Почина 33 годишно лице и уште десет други од коронавирус, висок број на новозаразени

В+

КРИСТАЛНО ЈАСНИ И ПРИЈАТЕЛСКИ пораки на Штајнмаер: „Членството во ЕУ е тапија за опстанок и сестран развој на Македонија“

Vesti +

Хеликоптер се вклучи во гаснењето на пожарот на планината Галичица

Vesti +

Приведени двајца разбојници, извршиле кривично дело на територија на Кисела Вода

В+