Сонцето, меѓународниот МК код и уставното име раскажуваат за нашата државност
Vestiplus.mk
Во тренд...МАКЕДОНИЈА

Сонцето, меѓународниот МК код и уставното име раскажуваат за нашата државност

На традиционалната, историски заснована, национална, црвена основа, обединети се симболите со кои се потенцира 30 годишнината од независноста, велат од Владата по бројните реакции за логото за јубилејот “30 години независност” е составено од повеќе елементи. 

– Сонцето, уставното име, меѓународниот МК код и бројот 30 раскажуваат за нашата државност. 

Логото не го содржи државното знаме. Сонцето кое е употребено во логото е различно од сонцето од државното знаме. Користењето на државното знаме е јасно уредено со Закон, се вели во соопштениетонсо појаснување дека  автор на логото е тимот графички дизајнери при Секторот за односи со јавноста во Владата.

Според реакцијата и оваа, и други влади, за државни празници низ годините наназад, често користеле разни варијации на сонцето како симбол кој зборува за државноста и за националноста на нашата земја.

– Владата смета дека знамето на Република Северна Македонија има специфична државна вредност и дека истото не треба да се става во логоа за прослави туку истото треба да се користи издвоено, засебно, чисто, со јасно истакнување на настани и исклучиво онака како што е пропишано со Законот за употреба на грбот, химната и знамето. Затоа, сонцето употребено во логото за 30-години независност е со поинакви и поголем број краци од сонцето од државното знаме, се вели во реакцијата.

Можеби ќе ве интересира...

Прeтрес во Битола, приведено лице осомничено за прикажување порнографски материјал

Vesti +

Ковачевски: Опозицијата спроведе активен и скриен бојкот на пописот

В+

Средба Тренчевска- Гви Јеоп Сон: Поддршката и соработката на ОН агенциите во земјава продолжува и се зајакнува на патот кон Европската Унија

Vesti +

Четворица повредени во страотна сообраќајка на патот Берово – Струмица, ауди излета од пат

В+

Топло и спарно со температури и до 40 степени- од среда драстична промена

В+

Вчера се аплицирани 13.303 вакцини

Vesti +