Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Соња Михаиловска: Теренската вакцинација се одвива одлично, граѓаните да се вакцинираат, заедно да го заштитиме здравјето

Прес-конференција Соња Михаиловска, пратеничка на СДСМ и претседателка на Комисија за здравство:

Процесот на масовна имунизација против ковид 19 се одвива непречено и со засилено темпо низ целата држава.

Сега, секој граѓанин, без разлика дали има закажан термин за вакцинација или не, може да се вакцинира во некој од здравствените домови.

Паралелно, се одвива и процесот на теренска вакцинација во руралните средини, каде жителите на овие населени места се посетувани од мобилни здравствени екипи кои ќе вршат имунизација на населението.

Процесот за теренска вакцинација е организиран во соработка со здравствените домови во градовите, со локалната самоуправа и месните заедници.

Моменталната епидемилошка слика, доволниот број на вакцини, се идеални услови за што поголем број луѓе да се вакцинираат.

До вчера, вкупно се аплицирани над 676.000 дози вакцини, а ревакцинирани се над 248.000 граѓани.

Сите вакцини се безбедни по здравјето на граѓаните и ефикасно штитат од последиците од коронавирусот.

Затоа, ги охрабруваме сите граѓани кои не се вакцинирани, тоа да го направат што поскоро, затоа што само така ќе го заштитиме своето и јавното здравје и ќе ставиме конечен крај на пандемијата со коронавирусот.

Како одговорна партија продолжуваме со конкретни чекори кои го штитат јавното здравје и го унапредуваат здравствениот систем.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11%

Агенцијата за енергетика го одобри поскапувањето на струјата и гасот од 1 јануари 2023 година во соседна Србија, соопшти РТС. Од почетокот на 2023 година цената на киловат-час струја кај домаќинствата ќе биде повисока за 8 отсто, а гасот за 11 отсто. Според пресметките на Агенцијата за енергетика, сметката за домаќинствата кои трошат во просек […] The post Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11% appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Ковачевски: Економијата е на добар пат, следната година ќе биде подобра

Мојата цел, целта на Владата што ја предводам е конечно да ја победиме кризата, да почнеме да растеме, да го зголемиме животниот стандард и следната година да биде подобра од оваа, порача претседателот Димитар Ковачевски вечерва во Велес пред граѓаните на трибината „Силно и одлучно кон иднината“. -Имаме добра основа... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

СДСМ: Во време на криза училиштата не смеат да се затвораат, општините да ги редефинираат приоритетите

Vesti +

Велјаноски: Додека Мицковски е фатен со рацете во медот СДСМ ги решава проблемите на граѓаните

Vesti +

Да се наежиш: Ова е новото BMW (ВИДЕО)

В+

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Заев и Филипче на форумот во Анталија – “Итен прекин на војната во Украина, враќање на мирот и воспоставување дијалог наместо агресија”

Vesti +

539 полициски службеници ангажирани во пожарите во последното деноноќие

Vesti +

Возило слета во канал пред патарината кај Миладиновци – сообраќајот целосно во прекин

Vesti +