Со донација од САСА изградено ново инклузивно детско игралиште
Vestiplus.mk
Во тренд...МАКЕДОНИЈА

Со донација од САСА изградено ново инклузивно детско игралиште

Рудник САСА донираше ново инклузивно детско игралиште кое е лоцирано во кругот на детската градинка „Бамби“ и на Дневниот центар на лицата со посебни потреби во Македонска Каменица. Игралиштето овозможува пристап и за децата со попреченост, со што се поттикнува нивна поголема инклузивност во текот на престојот во овие две установи, како и за рекреативни активности.

Овој проект беше предложен од страна на детската градинка и е дел од годишната програма за поддршка на проекти од значење за локалната заедница, за чија реализација САСА обезбедува континуирана финансиска поддршка.

„Со задоволство ја поддржавме реализацијата на овој проект бидејќи сметаме дека сите деца треба да имаат среќно детство и еднаков пристап и можности за користење на игралиштата и останатите места кои се значајни за нивниот развој и овозможуваат полесна интеграција во општеството“, вели генералниот директор на Рудник САСА, Скот Јеланд.

Инаку, рудникот САСА, преку новоформираната Фондација за поддршка на одржливиот развој, неoдамна ја потврди својата намера да продолжи да вложува повеќе од 300.000 долари годишно во различни области, како што се: спортот, образованието и животната средина, значајни за животот и просперитетот на луѓето и локалната заедница.

Можеби ќе ве интересира...

Поранешниот градоначалник на Гази Баба стана дедо – Борче Георгиевски го доби внукот Ведран

Vesti +

Млад скопјанец тешко повреден додека извршувал работни задачи во Гази Баба – итно е префрлен во градска

Vesti +

Лидија Тасевска: Каматата веќе не смее да биде повисока од долгот, усвоени измените на Законот за облигациони односи

Vesti +

Вчера се аплицирани 12.939 вакцини

Vesti +

Апсења во Арачиново, претрес во Делчево, сообраќајка кај Струмица – Детали од билтенот на МВР

В+

Заев: Кога Европа затајува се разгорува национализмот, но кај Македонците и Албанците нема непријателство, ние сме пример за соживот

В+