Скопје во тага: 14 годишно момче загинало во тешката сообраќајка во Козле пред два дена, обвинителството објави што се случило
Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈА

Скопје во тага: 14 годишно момче загинало во тешката сообраќајка во Козле пред два дена, обвинителството објави што се случило

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице за кривично дело – Тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот од член 300 од Кривичниот законик.

Осомничениот 53-годишник, на 5 декември, со возило „Мини купер“, навлегол на крстосницата меѓу улиците „Пијанец“ и „Козле“, без да го пропушти возилото кое веќе се движело по улицата „Козле“ и кое имало првенство на минување. На тој начин тој го попречил движењето на мотоцикл „Хонда“, управуван од дете на возраст од 14 години.

Мотоциклот удрил во страничниот дел од автомобилот, оштетениот се превртел и паднал на коловозот, па се излизгал на лентата наменета за сообраќај на возила во спротивна насока, каде удрил во автомобил „Цитроен Ц3“. Во несреќата, оштетениот возач на мотоциклот се здобил со тешки телесни повреди и веднаш починал.

По предлог на јавен обвинител, Основниот кривичен суд Скопје определи мерки на претпазливост за осомниченото лице – забрана за напуштање на живеалиште/престојувалиште, обврска да се јавува повремено на определено службено лице, привремено одземање на патна или друга исправа за преминување на државната граница, како и привремено одземање на возачката дозвола односно забрана за нејзино издавање.

Можеби ќе ве интересира...

Заев: Заедно направивме многу, одберете го најдоброто за вас, за вашата општина и нашата татковина

Vesti +

Лукаревска: Граѓаните алармираат, ние постапувавме, заедно ги ловиме оние што кршат мерки

В+

Лукаревска во Карпош: СДСМ се грижи за граѓаните и ги поддржува компаниите, обезбедуваме економска сигурност и стабилност

Vesti +

Жените во руралните средини и нивната економската независност се стратешки приоритет на Рурална Коалиција

Vesti +

Талески: Северна Македонија е меѓу 36-те најбезбедни земји во светот

Vesti +

Едно лице загина, а едно е повредено при тешка сообраќајка кај скопско

Vesti +