Vestiplus.mk
БИЗНИСМАКЕДОНИЈА

Склучен Меморандум за соработка меѓу Народната банка и Економскиот факултет – Скопје при УКИМ

Народната банка и Економскиот факултет – Скопје при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје ја засилуваат соработката со заеднички вложувања во истражувањата и во натамошен квалитетен кадар во економската сфера, подготвен за предизвиците на новото КОВИД и пост-КОВИД време. Соработката ќе се остварува и при конципирањето нови студиски програми, со активна вклученост на Народната банка во однос на знаењата и вештините во делот на монетарната и макроекономската политика и банкарскиот систем. За оваа цел ќе се организираат и тркалезни маси, советувања и други форми на дискусија на експертско ниво. Вработените во Народната банка ќе изведуваат настава во својство на гости предавачи на Економскиот факултет.

Ова е дел од предвиденото со Меморандумот за соработка во областа на едукацијата и истражувањето меѓу Народната банка и Економскиот факултет – Скопје при УКИМ склучен вчера.

„Актуелната глобална криза уште еднаш укажа на неопходноста од продлабочување на соработката меѓу носителите на политиките, научните и високообразовните институции. Нѐ радува што со Економскиот факултет ја споделуваме цврстата определба за ваквите вложувања и верувам дека ќе ги постигнеме заедничките цели, коишто заедно со вложувањето во знаењата и вештините на новите кадри, на среден рок се и вложување во зголемена продуктивност на економијата. Но, подеднакво е важна и соработката во истражувањата, размената на експертски мислења, вклучително и консултации и експертизи при проекти. Затоа ме радува што со овој меморандум предвидуваме и вклучување на истражувачите од Факултетот во истражувањата на Народната банка. Пост-КОВИД периодот ќе отвори многу прашања и предизвици за сите чинители на економската стварност и подготвеноста и решеноста за ваквата соработка меѓу носителите на политиките и научните и високообразовните установи ќе биде предуслов за да се одговори на нив.“ – истакна гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска, по потпишување на Меморандумот.

„Со својата 70-годишна традиција на посветеност и извонредност во своето работење, преку градење и продлабочување на соработката со исклучително значајни институции во нашата држава, Економскиот факултет при Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје постојано се стреми за исполнување на своите залагања за создавање трајни вредности кои ќе влијаат врз општествените текови и ќе направат разлика давајќи свој придонес во градењето на еден одржлив систем во кој ќе бидат препознаени знаењето, посветеноста и професионализмот како одредници за успех во работењето. Во таа насока, за нас како институција е од огромно значење што ја официјализиравме соработката со Народната банка на Република Северна Македонија преку потпишување на овој Меморандум за соработка, што е своевиден доказ дека и двете институции имаме иста цел, а тоа е да градиме успешна иднина преку заемно споделување на богатото искуство на двете страни, од што полза ќе имаме и ние како потписници и реализатори на договорените активности и можности за соработка, и нашите вработени, студенти и соработници, а со тоа и општеството како жив и динамичен организам. Исклучителната можност вработени во Народната банка да бидат гости предавачи во рамки на наставата, отвореноста на Народната банка за учество при конципирањето на нови студиски програми за потребите на монетарната и макроекономската политика и банкарскиот систем што е предвидено да се остварува преку средби, тркалезни маси, советувања и други форми и можноста за експертски консултации во функција на работа на проекти во интерес на двете страни потписници е она што за нас како Економски факултет – Скопје претставува вистинска додадена вредност во спроведувањето на нашите идни активности. Воедно, како реномирана високообразовна институција – „расадник на знаење“ сме особено почестени што ќе имаме можност да придонесеме во работата на Народната банка, овозможувајќи слободен пристап на нејзините вработени до нашите капацитети ‒ библиотеки, ЕУ инфо-центарот и до базите на списанија, истовремено нудејќи им можност за посета на обуки, работилници, семинари организирани според нивните потреби во специјализирани области. Убеден сум дека како до сега, така и во иднина нашата соработка ќе покаже и ќе докаже дека само со заедништвото и преку споделување и размена на искуства е можно да се оди напред, во нови предизвици и успешни проекти“ – изјави деканот на Економскиот факултет – Скопје при УКИМ, проф. д-р Предраг Трпески.

Инаку, со Меморандумот се предвидува и соработка при организација на конференции и работилници и соработка во обезбедување експерти за спроведување на процесот на евалуација на истражувачки проекти.

Меморандумот веќе стапи во сила, а е со времетраење од пет години, но како што беше посочено и на настанот, пред сѐ важна е подготвеноста и решеноста на двете институции веднаш да се отпочне со активности коишто ќе значат негова практична имплементација, бидејќи се очекува од нив да има придобивки целата економија.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11%

Агенцијата за енергетика го одобри поскапувањето на струјата и гасот од 1 јануари 2023 година во соседна Србија, соопшти РТС. Од почетокот на 2023 година цената на киловат-час струја кај домаќинствата ќе биде повисока за 8 отсто, а гасот за 11 отсто. Според пресметките на Агенцијата за енергетика, сметката за домаќинствата кои трошат во просек […] The post Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11% appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Ковачевски: Економијата е на добар пат, следната година ќе биде подобра

Мојата цел, целта на Владата што ја предводам е конечно да ја победиме кризата, да почнеме да растеме, да го зголемиме животниот стандард и следната година да биде подобра од оваа, порача претседателот Димитар Ковачевски вечерва во Велес пред граѓаните на трибината „Силно и одлучно кон иднината“. -Имаме добра основа... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

152 сообраќајни прекршока во Скопје, 45 за брзо возење

В+

Ковачевски со супер вест: Владата на СДСМ е на чекор од исполнување на едно од најважните предизборни ветувања – просечна плата од 30.000 денари!

В+

МЗ: Во саботата и вчера се аплицирани вкупно 18.292 вакцини

В+

Министерот Спасовски на работна средба со проектниот лидер во рамките на проектот ,,ЕУ поддршка за владеење на правото“-ИПА 2020 г-ѓа Кузмички

Vesti +

138 санкционирани возачи во Скопје, 14 без возачка

Vesti +

Ковачевски: Да немавме мерки граѓаните ќе плаќаа 1 500 повеќе за храна и над 2 000 денари за струја

В+