Склучен Меморандум за соработка меѓу Народната банка и Економскиот факултет – Скопје при УКИМ
Vestiplus.mk
БИЗНИСМАКЕДОНИЈА

Склучен Меморандум за соработка меѓу Народната банка и Економскиот факултет – Скопје при УКИМ

Народната банка и Економскиот факултет – Скопје при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје ја засилуваат соработката со заеднички вложувања во истражувањата и во натамошен квалитетен кадар во економската сфера, подготвен за предизвиците на новото КОВИД и пост-КОВИД време. Соработката ќе се остварува и при конципирањето нови студиски програми, со активна вклученост на Народната банка во однос на знаењата и вештините во делот на монетарната и макроекономската политика и банкарскиот систем. За оваа цел ќе се организираат и тркалезни маси, советувања и други форми на дискусија на експертско ниво. Вработените во Народната банка ќе изведуваат настава во својство на гости предавачи на Економскиот факултет.

Ова е дел од предвиденото со Меморандумот за соработка во областа на едукацијата и истражувањето меѓу Народната банка и Економскиот факултет – Скопје при УКИМ склучен вчера.

„Актуелната глобална криза уште еднаш укажа на неопходноста од продлабочување на соработката меѓу носителите на политиките, научните и високообразовните институции. Нѐ радува што со Економскиот факултет ја споделуваме цврстата определба за ваквите вложувања и верувам дека ќе ги постигнеме заедничките цели, коишто заедно со вложувањето во знаењата и вештините на новите кадри, на среден рок се и вложување во зголемена продуктивност на економијата. Но, подеднакво е важна и соработката во истражувањата, размената на експертски мислења, вклучително и консултации и експертизи при проекти. Затоа ме радува што со овој меморандум предвидуваме и вклучување на истражувачите од Факултетот во истражувањата на Народната банка. Пост-КОВИД периодот ќе отвори многу прашања и предизвици за сите чинители на економската стварност и подготвеноста и решеноста за ваквата соработка меѓу носителите на политиките и научните и високообразовните установи ќе биде предуслов за да се одговори на нив.“ – истакна гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска, по потпишување на Меморандумот.

„Со својата 70-годишна традиција на посветеност и извонредност во своето работење, преку градење и продлабочување на соработката со исклучително значајни институции во нашата држава, Економскиот факултет при Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје постојано се стреми за исполнување на своите залагања за создавање трајни вредности кои ќе влијаат врз општествените текови и ќе направат разлика давајќи свој придонес во градењето на еден одржлив систем во кој ќе бидат препознаени знаењето, посветеноста и професионализмот како одредници за успех во работењето. Во таа насока, за нас како институција е од огромно значење што ја официјализиравме соработката со Народната банка на Република Северна Македонија преку потпишување на овој Меморандум за соработка, што е своевиден доказ дека и двете институции имаме иста цел, а тоа е да градиме успешна иднина преку заемно споделување на богатото искуство на двете страни, од што полза ќе имаме и ние како потписници и реализатори на договорените активности и можности за соработка, и нашите вработени, студенти и соработници, а со тоа и општеството како жив и динамичен организам. Исклучителната можност вработени во Народната банка да бидат гости предавачи во рамки на наставата, отвореноста на Народната банка за учество при конципирањето на нови студиски програми за потребите на монетарната и макроекономската политика и банкарскиот систем што е предвидено да се остварува преку средби, тркалезни маси, советувања и други форми и можноста за експертски консултации во функција на работа на проекти во интерес на двете страни потписници е она што за нас како Економски факултет – Скопје претставува вистинска додадена вредност во спроведувањето на нашите идни активности. Воедно, како реномирана високообразовна институција – „расадник на знаење“ сме особено почестени што ќе имаме можност да придонесеме во работата на Народната банка, овозможувајќи слободен пристап на нејзините вработени до нашите капацитети ‒ библиотеки, ЕУ инфо-центарот и до базите на списанија, истовремено нудејќи им можност за посета на обуки, работилници, семинари организирани според нивните потреби во специјализирани области. Убеден сум дека како до сега, така и во иднина нашата соработка ќе покаже и ќе докаже дека само со заедништвото и преку споделување и размена на искуства е можно да се оди напред, во нови предизвици и успешни проекти“ – изјави деканот на Економскиот факултет – Скопје при УКИМ, проф. д-р Предраг Трпески.

Инаку, со Меморандумот се предвидува и соработка при организација на конференции и работилници и соработка во обезбедување експерти за спроведување на процесот на евалуација на истражувачки проекти.

Меморандумот веќе стапи во сила, а е со времетраење од пет години, но како што беше посочено и на настанот, пред сѐ важна е подготвеноста и решеноста на двете институции веднаш да се отпочне со активности коишто ќе значат негова практична имплементација, бидејќи се очекува од нив да има придобивки целата економија.

Повеќе од интернетот…

  • Centar.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Подгответе се: Доаѓа студен и влажен бран со пороен дожд, грмежи, а некаде и снег – Метеоцентар со детална прогноза

Утре времето ќе биде променливо облачно и релативно топло, со умерен до засилен, а во западните делови повремено силен (над 70 км/час) ветер од југозападен правец. Попладне наместа ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, особено во источните делови. Повремен локален дожд ќе има и во недела. Во понеделник... Прочитај повеќе...

Брнабиќ: Преку Отворен Балкан увозот од Северна Македонија порасна за 56%, големи придобивки имаат сите

Голема благодарност до претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, но и на сите во Собранието што придонесоа за тоа да се ратификуваат договорите од Отворен Балкан, за да можеме конечно да ги имплементираме договорите, рече српската премиерка Ана Брнабиќ. -Така граѓаните и стопанството уште повеќе ќе видат корист од оваа иницијатива.... Прочитај повеќе...

Брнабиќ: Северна Македонија е водечка земја во Отворен Балкан, а приклучувањето во иницијативата е економски паметна одлука

Српскиот културно-информативен центар во Париз ќе се даде на користење на промоција на иницијативата „Отворен Балкан“, кажа српската премиерка Ана Брнабиќ. -Република Северна Македонија и нивното министерство дадоа согласност за програмата за промоција на Отворен Балкан. Бев во контакт со албанскиот премиер Еди Рама, за и нивното министерство да даде... Прочитај повеќе...

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен е Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.03.2023 година. Се препорачува […] The post Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните ќе може да добијаат максимален износ од 2.100 денари. Ова значи дека еден граѓанин ќе […] The post Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои ќе важат во текот на следната седмица. Во моментов цената на лондонската берза за барел нафта изнесува 83 американски долари, додека на американската е поевтина. Во моментов цените на горивата се – Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,00 (денари/литар), Моторен бензин ЕУРОСУПЕР […] The post Нова цена на горивата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Толку беше: Доаѓаат дождови и температури близу нула степени

Vesti +

Познат идентитетот на удавениот маж во Охридското Езеро

В+

Во болница пренесено е малолетно момче, откако било прегазено од автомобил

В+

Ацески: Едниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ е во Унгарија, другиот во бегство од став за државните прашања.

В+

Лишен од слобода насилник, баран со потерница за издржување на затворска казна

Vesti +

72 санкции за брзо возење на територија на СВР Битола

Vesti +