Vestiplus.mk
+ МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

Силно водство на владејачката партија во анкета на ИРИ за локалните избори: СДСМ со 19% води пред ВМРО-ДПМНЕ со 16%

На анкета на ИРИ којашто денеска беше презентирана, СДСМ со 19% води пред ВМРО-ДПМНЕ со 16% за локалните избори.

СДСМ води пред ВМРО ДПМНЕ во Скопје со значителна разлика од 21% наспроти 16%.
СДСМ води и во другите градови, во некои и повеќе од двојно па дури и тројно.

Таков е примерот со Куманово. Во Куманово, СДСМ води 28% наспроти само 7% од ВМРО-ДПМНЕ.

Или во Штип, СДСМ има 34% а ВМРО-ДПМНЕ само 15% рејтинг меѓу штипјани.
Во Охрид, градот во којшто ВМРО-ДПМНЕ денеска одржува настан, СДСМ води со 22% наспроти 16% од ВМРО-ДПМНЕ.

Рејтингот на Зоран Заев е исто така поголем од рејтингот на Мицкоски кој едвај има 6%.

Според оваа анкета на релевантниот ИРИ, на неколку месеци пред изборите СДСМ е фаворит на локалните избори.

Можеби ќе ве интересира...

Во близина на избирачки места во Куманово отворен изборен штаб на кандидат а градоначалник

В+

Со можноста за фотоволтаици за секое домаќинство го зголемуваме производството на електрична енергија, рече Коциќ

В+

Нови 408 случаи на ковид 19, починаа 4 лица

В+

Николовски од кумановско: Државните органи се во полна подготвеност, да се справиме со ова успешно и ефикасно

В+

561 санкции за брзо возење

Vesti +

СДСМ: СДСМ покачува плати и пензии, ВМРО-ДПМНЕ најавува нови блокади на штета на граѓаните

Vesti +