Силен земјотрес во Албанија, се стресе и Грција
Vestiplus.mk
СВЕТ

Силен земјотрес во Албанија, се стресе и Грција

Во Албанија утрово е регистриран земјотрес со јчина од 4,3 степени според Рихеривата скала, а земјотрес од 4,1 степен ја погоди Грција.

Епицентарот на земјотресот во Албанија бил на десетина километри северо-источно од Лушње, на длабочина од 10 километри.

Следуваа последователни земјотреси со јачина од 3 степени и земјотрес со јачина од 3,2 степени.

Земјотресите во Албанија ги разбудија локалните жители.

„Земјотресот се случи во два бранови еден по друг и неколку помали потреси. Се чинеше како да ми потона креветот“, „Ме исфрли од сон“, „Силен како грмотевица“, коментираат тие.

Епицентарот на земјотресот во Грција бил на 14 километри југозападно од Лефкада, на длабочина од 16 километри, а еден од жителите во епицентралното подрачје го опиша потресот „како да прелетал брз воз“.

Засега нема информации за повредени лица или причинета материјална штета.

Можеби ќе ве интересира...

„Путин е диктатор и убиец“ – Бајден за рускиот претседател

В+

Украинската амбасада во Бугарија ги повика граѓаните да се потпишат на петиција за преименување улици на кои се наоѓаат руската амбасада и руските конзулати во Варна и Русе во знак на поддршка за Украина

Vesti +

По 50 километри се сети дека ја заборавил својата бремена сопруга на постојката за одмор

В+

ВИДЕО: Украинците објавија нова снимка, велат дека уништиле ракетен систем со дрон

В+

По изјавата на Путин, Пентагон прогласи DEFCON 2?

В+

Шариќ правел „парче“: Купувал кокаин за 4.700 и го продавал за 28.000 евра

Vesti +