Силен земјотрес со јачина 4,6 степени доцна вечерва по полноќ е регистриран во Албанија.

Според првичните информации на ЕМСЦ кои се уште не се официјални и се обработуваат, земјотресот е регистиран во 00 часот и 17 минути и 51 секунда по локално време.

Епицентарот е на длабочина од 10 километри. Земјотресот е почувствуван и во делови од Македонија.