Што прво да направите ако ве касне стршлен? - Најважно е да спречите ширење на отровот, за да не го загрозите животот!
Vestiplus.mk
+LIFE

Што прво да направите ако ве касне стршлен? – Најважно е да спречите ширење на отровот, за да не го загрозите животот!

Убодот од стршлен е многу болен, но во повеќето случаи не е фатален како што мислат некои. Претежно сето тоа завршува со благ оток кој трае неколку дена.

Сепак, убодот од стршлен понекогаш може да предизвика анафилактичен шок, односно алергиски реакции на отровот, а потоа целата работа е многу поопасна.

Во секој случај, најдобро е да се избегнуваат авантури во природа на места каде што има стршлени. Ако се занимавате со градинарство, бидете внимателни и заштитете ги изложените делови од телото. Ако се појави убод, веднаш отстранете го убодот и ставете ладна облога.

Убод од стршлен – симптоми и реакции

Убодот од стршлен главно предизвикува оток, црвенило и чешање на оштетениот дел од кожата. Мал убод може да помине за половина час или еден час, но ако некое лице е особено чувствително на неговиот отров, целата рака, нога или друг дел од телото каде што се наоѓа убодот може да отече.

За да спречите ширење на токсините во телото, држете го прободениот дел од телото подигнат во однос на трупот.

Ако убодот остане во кожата, обидете се да го истиснете со рамен нож. Не користете пинцети затоа што обично само го стиснува отровот во телото, а убодот останува подлабоко во кожата.

Убодите во областа на грлото и вратот се особено опасни бидејќи отокот може да предизвика отежнато дишење или дури и задушување, поради што е потребно итно да се однесе повреденото лице на лекар.

Убодите од отровни инсекти како стршлени се особено опасни за луѓето склони кон алергиски реакции. Тие можат да паднат во анафилактичен шок.

Убод од стршлен може да доведе до анафилактичен шок што доаѓа од повеќе причини:

Бидејќи некое лице е алергично на каснување од инсект, бидејќи убодот е на незгодно место каде отокот предизвикува задушување, ако некое лице веќе било каснато од стршлен или оса во последните неколку недели, имунолошкиот систем стана преосетлив на алергенот и анафилактички реакции на организмот.

Треба да се нагласи дека во случај на анафилактичен шок, веднаш треба да се повика брза помош за да се спроведе анти-шок терапија. Оваа терапија може да ја прават само професионалци кои со следење на симптомите ги утврдуваат дозите на адреналин, антихистаминици и кортикостероиди, со цел да се неутрализира алергиската реакција.

Во случај некое лице да биде во смртна опасност, а во тој момент нема лекар што ќе му помогне, алергиската реакција може да се олесни со инјекција на адреналин што е подготвена однапред. Затоа, ако сте изложени на опасност од каснување од стршлен, а особено ако сте алергични на каснување од инсекти, треба да имате една ваква инјекција или антихистаминска таблета за секој случај, и за сето тоа, прво консултирајте се со доктор.

Убод од стршлен – што да преземете?

Во случај да нема алергиска реакција, туку само обичен оток, местото на убод треба да се третира со ладни облоги. За оваа намена можете да користите ладен предмет како метална лажица.

Меѓутоа, во некои случаи, алергиската реакција може да се одложи за 8-10 часа, па затоа сепак е најдобро да се консултирате со лекар, особено ако веќе ве каснал некој инсект во последните неколку недели.

Добар совет за убод на стршлени и други инсекти

Еден искусен пчелар вели дека отокот и болката предизвикана од каснување од пчела, оса или стршлен, исто така, може да се ослободат со таблета аспирин или андол. Неопходно е да се стопи една таблета и да се стави на местото на убодот, да се држи една минута, а потоа да се отстрани. Ова треба да се направи веднаш по убодот и така ќе го намалите отокот и ќе ја ублажите болката и чешањето.

Ако ве искаса стршлен или некој друг инсект, не паничете. Во случај на алергиска реакција, важно е веднаш да посетите лекар.

Повеќе од интернетот…

  • Centar.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Подгответе се: Доаѓа студен и влажен бран со пороен дожд, грмежи, а некаде и снег – Метеоцентар со детална прогноза

Утре времето ќе биде променливо облачно и релативно топло, со умерен до засилен, а во западните делови повремено силен (над 70 км/час) ветер од југозападен правец. Попладне наместа ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, особено во источните делови. Повремен локален дожд ќе има и во недела. Во понеделник... Прочитај повеќе...

Брнабиќ: Преку Отворен Балкан увозот од Северна Македонија порасна за 56%, големи придобивки имаат сите

Голема благодарност до претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, но и на сите во Собранието што придонесоа за тоа да се ратификуваат договорите од Отворен Балкан, за да можеме конечно да ги имплементираме договорите, рече српската премиерка Ана Брнабиќ. -Така граѓаните и стопанството уште повеќе ќе видат корист од оваа иницијатива.... Прочитај повеќе...

Брнабиќ: Северна Македонија е водечка земја во Отворен Балкан, а приклучувањето во иницијативата е економски паметна одлука

Српскиот културно-информативен центар во Париз ќе се даде на користење на промоција на иницијативата „Отворен Балкан“, кажа српската премиерка Ана Брнабиќ. -Република Северна Македонија и нивното министерство дадоа согласност за програмата за промоција на Отворен Балкан. Бев во контакт со албанскиот премиер Еди Рама, за и нивното министерство да даде... Прочитај повеќе...

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен е Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.03.2023 година. Се препорачува […] The post Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните ќе може да добијаат максимален износ од 2.100 денари. Ова значи дека еден граѓанин ќе […] The post Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои ќе важат во текот на следната седмица. Во моментов цената на лондонската берза за барел нафта изнесува 83 американски долари, додека на американската е поевтина. Во моментов цените на горивата се – Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,00 (денари/литар), Моторен бензин ЕУРОСУПЕР […] The post Нова цена на горивата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Законите се јасни, градоначалникот Бобан Стефковски од ВМРО-ДПМНЕ незаконски работел – обвинија од СДСМ

В+

Ковачевски за „Ди Пресе“: Русија има интерес од замрзнати конфликти на Балканот

Vesti +

Зимско сметање на времето – викендов ќе ги поместиме стрелките еден час наназад

В+

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски – докажаниот извор на лажни вести, стојат зад протести на кои се навредуваат новинари

Vesti +

ВНИМАНИЕ: Ако се користи на овој начин, лукот може да биде ОПАСЕН

В+

(Видео) Ѓошев: Муцунски и Арсовска повторно сечат дрвја на улицата Васко Карангелески

Vesti +