Vestiplus.mk
+БИЗНИСМАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Шахпаска: Законот за стечајците е усвоен, обезбеден е надомест од 9.242 денари, стечајците кои ги исполнуваат условите да се пријават во АВРСМ

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска ги повика сите стечајни работници кои ги исполнуваат условите предвидени во Законот за стечајци, да се пријават во Агенцијата за вработување, веднаш откако тој ќе стапи на сила.

Вчера, Собранието едногласно го изгласа Законот за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизацијата на претпријатијата со доминантна сопственост на државата популарно наречен Закон за стечајци.

„Со новото законско решение, дополнителни 1100 стечајци ќе добиваат материјално обезбедување од 9.242 денари месечно. Од 2017 година досега го решивме статусот на 13.000 стечајци. Оваа Влада посветено работи за решавање на сите прашања и проблеми на граѓаните“, рече министерката Шахпаска во денешната изјава.

Стечајците кои ги исполнуваат условите согласно новото законско решение во рок од 30 дена треба да аплицираат во Агенцијата за вработување и да го остварат своето право.​

Повеќе од интернетот…

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
Османи во Букурешт

По официјалната посета на Кралство Саудиска Арабија, од утре, Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ќе престојува во Букурешт, Романија, каде ќе учествува на Минхенската лидерска средба, организирана од страна на Минхенската безбедносна конференција. На Минхенската лидерска средба, на која е предвидено да учествуваат над 70 високи гости од Европа... Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување

Утре Регулаторната Комисија стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. На светските берзи цените на нафтата повторно паднаа, па сега барел нафта БРЕНТ на лондонската берза се тргува за 83,6 долари, додека WTI круд на американските берзи се тргува за 76 […] The post Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Заев: Да заокружиме 12 за нови проекти во Аеродром, за победа на Најдоброто!

В+

Пресечен меѓународен транспорт на дрога, запленета марихуана во вредност од околу 600.000 илјади евра, приведени 6 лица

В+

Со ребаланс на буџетот ќе се скратат 100 милиони евра непродуктивни трошоци, велат од СДСМ

В+

Е-КОНЗУЛАТ – нов полесен пристап до конзуларните услуги во странство

Vesti +

Владата и институциите предводени од СДСМ на дело покажуваат вистинска грижа за граѓаните

В+

25 санкции за непрописно вградени фолии

Vesti +