Шабани: Со новите образовни политики создаваме кадри со употребливи знаења и практични вештини
Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈА

Шабани: Со новите образовни политики создаваме кадри со употребливи знаења и практични вештини

Создавањето кадри кои ќе поседуваат реални, употребливи знаења и практични вештини со кои ќе можат соодветно да одговорат на предизвиците на работните места е приоритетна цел на соработката помеѓу Министерството за образование и наука, бизнис заедницата, локалните самоуправи и Амбасадата на Швајцарија, што интензивно се продлабочува во изминатите неколку месеци во сферата на образованието. Со силно партнерство и одлучност во креирањето на нови образовни политики, со кои особено се унапредува средното стручно образование во земјава, создаваме услови за обезбедување на потребниот кадар за компаниите, но и ја зголемуваме можноста за вработување на младите и нивна подобра иднина во државата, рече заменик министерот за образование и наука Арафат Шабани во обраќањето на конференцијата „Синергија на партнерите во обезбедување на пазарно-ориентирано стручно образование и обука“, во организација на Стопанската комора на Северна Македонија и проектот Е4Е@мк, поддржан од Швајцарската агенција за развој и соработка.

„Огромна е честа и задоволството да се учествува на денешната Конференција, чија главна цел е да се акцентира улогата на коморите и организацијата на работодавачи во процесот на подобрување на политиките за вклучување на компаниите во стручното образование и обука, како и постигнување синергија на партнерите во креирање пазарно-ориентирано стручно образование и обука за обезбедување стручен кадар според напредните технолошки процеси и организациската поставеност на компаниите“, нагласи Шабани.

Заменик министерот потсети дека во заеднички дијалог меѓу стопанските комори, локалните самоуправи и средните стручни училишта, Министерството во изминатиот период ги усогласи и креираше новите струки во средните стручни училиштa, посочувајќи дека дијалогот продолжува во делот на високото образование.

„Преку кампањата ‘Учи паметно, работи стручно’, поддржана од Амбасадата на Швајцарија создаваме средно стручно образование, кое особено преку дуалното образование што го воведовме во најголем дел од училиштата, обезбедува кадар баран од компаниите. Истовремено, ова е солидна основа за продолжување во високото образование, посебно на техничките факултети, кои изминатиот период беа помалку атрактнивни за младите. Затоа, заедно со бизнис заедницата и со факултетите, започнуваме уште еден процес на усогласување на факултетските наставни програми, кои ќе осигураат квалитетно образование и истовремено ќе им овозможат на студентите адекватно знаење и функционални вештини, што пазарот на труд ги препознава и прифаќа“, укажа Шабани.

Преку дијалогот на ниво на општини, се оформија 97 паралелки во 46 средни училишта кои заедно со над 200 компании ќе спроведуваат концепт на дуално образование во учебната 2021/22 година. Младите покажаа интерес за овој концепт, затоа што се фокусира повеќе на практична обука на работно место, наместо на изучување теорија во училница. Како поддршка на процесот, МОН изготви и презентираше целосно нова политика на стипендирање. Предвидени се 2.000 стипендии во вредност од 3.500 денари на месечно ниво, за 9 месеци во годината, за сите запишани во дуална паралелка, како дополнителен мотив додека се учи, истовремено и да се остварува приход, кој многу им значи на младите.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен е Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.03.2023 година. Се препорачува […] The post Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните ќе може да добијаат максимален износ од 2.100 денари. Ова значи дека еден граѓанин ќе […] The post Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои ќе важат во текот на следната седмица. Во моментов цената на лондонската берза за барел нафта изнесува 83 американски долари, додека на американската е поевтина. Во моментов цените на горивата се – Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,00 (денари/литар), Моторен бензин ЕУРОСУПЕР […] The post Нова цена на горивата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Полицаец вознемирувал ученички во средно училиште во Скопје

На 24.03.2023 добиена е пријава од средно училиште во Скопје дека полициски службеник вербално вознемирувал неколку ученички. Веднаш се преземени соодветни мерки за расчистување на случајот и известен е јавен обвинител и Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди, а против лицето ќе биде поведена и постапка за... Прочитај повеќе...

Експлодира плинска боца во Карпош, полицаец заврши во болница

На 24.03.2023 во 14.40 часот во СВР Скопје било пријавено дека на ул.„Разловечко Востание“ во стан сопственост на Д.Ѓ.(60) експлодирала плинска боца, по што настанал пожар. Пожарот е изгаснат од противпожарната единица Скопје. Поради вдишување чад еден полициски службеник бил пренесен во Градската општа болница „8-ми Септември“ за укажување на... Прочитај повеќе...

Пожар во угостителски објект во Битола

На 24.03.2023 околу 09,30 часот во Полициска станица Битола е пријавено дека настанал пожар во угостителски објект на ул. Ј.Јосифовски во Битола. Пожарот бил изгаснат од противпожарната единица Битола. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Страотна сообраќајка: Малолетник со бмв излета од автопатот Скопје-Велес – шест млади се тешко повредени

В+

СДСМ нема да дозволи деструктивноста на Мицкоски и неговите блокади да ја закочат државата

В+

Бочварски: Владата реализираше 25 милијарди денари капитални инвестиции, најмногу од независноста

Vesti +

Кривична за малолетници кои нападнаа малолетно момче во продажен салон

Vesti +

Анѓушев: Големите фирми зависат од државната набавка на енергенси по пониски цени

Vesti +

Короната и натаму коси во Македонија: За една недела починаа четири лица, од кои најмладиот имаше 40 години

Vesti +