Северна Македонија и Обединетото Кралство ја продлабочуваат одбранбената соработка – ќе се формира Ќелија за координација на обуката на полигонот „Криволак“ составена од британски офицери
Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈА

Северна Македонија и Обединетото Кралство ја продлабочуваат одбранбената соработка – ќе се формира Ќелија за координација на обуката на полигонот „Криволак“ составена од британски офицери

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска и амбасадорката на Обединетото Кралство Рејчел Галовеј денеска потпишаа Меморандум за разбирање кој овозможува стационирање на тим од британски офицери на „Криволак“, задолжени за координација на обуката на одбранбените сили на Северна Македонија и регионот. Оваа Ќелија за координација на обуката од Обединетото Кралство ќе биде лоцирана на армискиот полигон „Криволак“, нашиот најголем капацитет за изведување и вежби и развој на интероперабилноста со сојузниците и партнерите.

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска порача дека мотото на Алијансата – заедно сме посилни, не е само фраза, туку е реалност, што може да се види не само во колективната одбрана туку и преку развивањето на одбранбените сили.

„Концептот заедно сме посилни го применуваме не само во делот на колективната одбрана каде што е логичен, повеќе земји се посилни од една земја, туку и во однос на развој на одбранбените сили. Тоа денеска и го работиме, бидејќи во развојот на одбранбените сили ние можеме да се потпреме на искуството на нашите сојузници, а тие можат да се потпрат на дел од нашите капацитети кои сакаме да ги развиваме како НАТО капацитети“, рече министерката Шекеринска.

Основна задача на Ќелијата за координација на обуката составена од три британски офицери, порача министерката, е координација на можностите за обуки и вежби на овој наш најголем капацитет за обука, што ќе овозможи максимална ефикасност во изведувањето на обуките и на вежбите од страна на Обединетото Кралство и заедничките сојузници и партнери, особено земјите од регионот, на „Криволак“, на долг рок.

„Овој тим британски офицери ќе предлага обуки и вежби и за нашата НАТО декларирана единица која што е лоцирана во Штип, а ќе служи и како катализатор за развој на нови програми за обука со армиите во регионот. Значи целта е – ќе помогнеме на нашите одбрани способности, ќе ја зголемиме соработката во регионот на тема која е многу важна, а тоа е одбраната, но ќе ги зајакнеме и нашите билатерални одбранбени врски со Обединетото Кралство“, порача Шекеринска.

Амбасадорката на Обединетото Кралство, Рејчел Галовеј истакна дека воспоставувањето на оваа Ќелија на полигонот „Криволак“ е уште еден чекор напред во одбранбената соработка помеѓу двете земји, што ја потврдува и посветеноста на Обединетото Кралство кон Западниот Балкан.

„Малиот тим ќе го поддржи и зајакне нашиот постоечки регионален воен ангажман со поблиско координирање на обезбедувањето на нашата воена обука. Ќелијата ќе има клучна улога во гарантирањето дека ’Криволак’ ги исполнува потребите на НАТО. Се надеваме дека во следните десет години ’Криволак’ ќе прерасне во една од водечките полигони за обука на НАТО за лесни и воздушно-десантни сили, не само во квалитетот на обезбедените капацитети, туку и за иновациите во развојот и зачувувањето на природната средина. Безбедноста на Северна Македонија е и наша безбедност“, рече амбасадорката Галовеј.

Северна Македонија со Обединетото Кралство ја има една од најинтензивните одбранбени соработки – во 2020 година беше потпишан нов сеопфатен Договор за соработка. Двете земји интензивно се поддржуваат во доменот на одбранбената политика, воената обука и едукација, соработката во мировните мисии, советодавна помош за спроведување на реформи и трансформација на Министерството и Армијата, како и помош за зајакнување на капацитетите на Лесната пешадиска баталјонска група, нашата НАТО декларирана единица.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен е Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.03.2023 година. Се препорачува […] The post Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните ќе може да добијаат максимален износ од 2.100 денари. Ова значи дека еден граѓанин ќе […] The post Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои ќе важат во текот на следната седмица. Во моментов цената на лондонската берза за барел нафта изнесува 83 американски долари, додека на американската е поевтина. Во моментов цените на горивата се – Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,00 (денари/литар), Моторен бензин ЕУРОСУПЕР […] The post Нова цена на горивата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Три години Македонија во НАТО – најмоќниот безбедносен сојуз во светот

Денеска се одбележуваат три години од зачленувањето во НАТО, најголемиот и најмоќниот безбедносен сојуз во светот. Во 2020 македонското собрание го усвои Северноатлантскиот протокол со што беше остварен последниот чекор кон зачленувањето во НАТО. Патот кон зачленувањето на Македонија во НАТО беше тежок и макотрпен. Македонија во 2018-та година мораше... Прочитај повеќе...

Посебен режим на сообраќај утре во Скопје

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека утре, вторник, , поради најавено одржување на мирен протест, со почеток во 12.00 часот на бул.„Илинден“ полициски службеници од СВР Скопје ќе преземат мерки за посебен режим на сообраќајот. Секторот за внатрешни работи Скопје апелира до сите граѓани да ги почитуваат наредбите... Прочитај повеќе...

Битиќи: Верувам во потенцијалот на домашниот старт ап екосистем

Заменик претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, присуствуваше на презентација на 10-те инвестиции поддржани од акселераторот УКИМ. Вицепремиерот Битиќи изјави дека презентацијата е организирана со цел, тие да ги презентираат нивните решенија пред инвеститорите и секако пред... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Османи во работна посета на Атина

Vesti +

Владиното мнозинство се потврди, пропадна тоа на Мицкоски што го најави за февруари

Vesti +

Приведен скопјанец за издржување затворска казна

Vesti +

Средба на Османи со претседаделката и генералниот секретар на Парламентарното собрание на ОБСЕ, Цедерфелт и Монтела

Vesti +

Во изминатото деноноќие произведени се 15.107 MWh електрична енергија

Vesti +

Приведени две лица при извршување кражба во Велес

В+