Серија акциски контроли на сообраќајната полиција, прегазен пешак, загинат во сообраќајка - Ова се дел од дневните настани од денешниот полициски извештај
Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈА

Серија акциски контроли на сообраќајната полиција, прегазен пешак, загинат во сообраќајка – Ова се дел од дневните настани од денешниот полициски извештај

На 11.05.2021 на подрачјето на СВР Штип била спроведена акциска контрола за прекршоци кои ги прават возачите на мотоцикли во сообраќајот. За време на акциската контрола биле констатирани 34 прекршоци и сите биле соодветно санкционирани. При контролата биле констатирани и 21 прекршок за пречекорување на брзината, 17 за управување возило без возачка дозвола, 2 за технички неисправно возило, 2 за некористење сигурносен појас, 2 за користење мобилен телефон и 3 за непрописно паркирање. И за овие прекршоци биле поднесени соодветни поднесоци.

СВР Струмица во текот на 11.05.2021 спроведе засилени контроли во областа на сообраќајот. Притоа, биле констатирани 50 прекршоци, од кои 36 сторени од страна на возачи на мотоцикли, а 3 мотоцикли биле одземени. Сите констатирани прекршоци биле соодветно санкционирани.

На 11.05.2021 на подрачјето на СВР Тетово била спроведена акциска контрола на мотоцикли, во рамките на која вкупно биле откриени и соодветно санкционирани 46 прекршоци (ТЕ-39 и ГВ-7). Покрај тоа, санкционирани се и 42 други видови прекршоци (ТЕ-31 и ГВ-11).

На 11.05.2021 на подрачјето на СВР Битола била спроведена акциска контрола на прекршоци кои ги прават возачи на мотоцикли. Притоа, биле констатирани 48 прекршоци кои биле соодветно санкционирани.

На 11.05.2021 во 18.40 часот во Полициската станица Прилеп било пријавено дека на локалниот пат Прилеп-с.Лениште, мотоцикл „томос“, со прилепски регистарски ознаки, управуван од С.Т.(71) од Прилеп изгубил контрола и излетал од патот. По незгодата, мотоциклистот бил пренесен во Градската болница Прилеп, каде од страна на лекар била констатирана смрт. Извршен бил увид на местото на незгодата од увидна екипа од Полициската станица Прилеп.

Во текот на 11.05.2021 на подрачјето на СВР Скопје била спроведена акциска контрола, во рамките на која биле изречени вкупно 163 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 27 санкции, девет за возење без возачка дозвола, 53 санкционирани мотоциклисти, четири мерки за нерегистрирани возила, девет санкции за користење мобилен телефон, шест за некористење сигурносен појас, 37 санкции за непрописно паркирани возила.

Во текот на 11.05.2021, Мобилната единица за безбедност на сообраќајот на патиштата спроведе зајакната акциска контрола на автопатот Скопје – Велес за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 52 возачи. Од нив, 10 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а две возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина.

На 11.05.2021 во 10.40 часот во СВР Велес било пријавено дека на ул.„Благоја Ѓорев“ во Велес, патничко возило „шевролет спарк“, со велешки регистарски ознаки, управувано од Б.П.(66) од Велес удрило во пешакот О.Г.(50) од Велес. Во незгодата, О.Г. се здобила со тешки телесни повреди, констатирани во Општата болница Велес. Извршен бил увид на местото на незгодата од увидна екипа на СВР Велес.

На 11.05.2021 во 16.30 часот во Полициската станица Центар, М.Б.(74) од Скопје пријавила дека на ул.„Св.Кирил и Методиј“ била касната од куче скитник.

На 11.05.2021 во 15.30 часот во Полициската станица Кисела Вода, Т.К.(54) од Скопје пријавила дека на ул.„Франк Харкорт Манинг“ била касната од куче скитник.

Повеќе од интернетот…

  • Centar.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
ОВА НЕШТО СЕ СЛУЧУВА НА НЕБОТО ДЕНЕС: Подгответе се за тотален ролер костер, ДРАСТИЧНИ ПРОМЕНИ кои следат

Денеска е посебен ден во 2023 година, бидејќи астролошки имаме полна месечина во знакот на Стрелец. Таканаречената образ месечина носи големи промени и многу можности да промениме сè во животот што не ни се допаѓа. Се разбира, промената мора да дојде од нас самите, а ѕвездите се тука за да... Прочитај повеќе...

Спасовски: Управувањето со миграциите не значи управување со бројки, туку работа со луѓе

Обраќање на Оливер Спасовски, министер за внатрешни работи: Во континуитет сме посветени и сериозно го сфаќаме прашањето на управување со миграците во нашата земја, поради неколку клучни причини од големо значење – управување со добросостојбата и безбедноста на нашите граѓани и националната инфраструктура. Исто така, обезбедување валидност на нашите договори... Прочитај повеќе...

Спасовски заедно со граѓаните во храмот Света Троица во село Петралица, Крива Паланка, а по повод празникот Педесетница или во народот познат како Духовден, 50 дена од Неговото Воскреснување

Денеска сум заедно со граѓаните во храмот Света Троица во село Петралица, Крива Паланка, а по повод празникот Педесетница или во народот познат како Духовден, 50 дена од Неговото Воскреснување. Духовден го означува спознавањето на човекот со третото лице на Света Троица – Светиот Дух, а со тоа завршува и... Прочитај повеќе...

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини, за кои вкупниот износ на долгот е: повисок од 120.000 денари за физичките лица и самостојни вршители […] The post Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за Centar.mk. За овие случаи до ОЈО поднесени се 16 кривични пријави и 24 писмени известувања, при што во рамките на расветлените случаи пријавени се 24 […] The post Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на градежните материјали. Со најава дека цените на становите во Македонија ќе паднат неодамна излезе […] The post Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

171 санкционирани возачи во Скопје, 59 за брзо возење

Vesti +

Фрчеа казни во Битола

Vesti +

СДСМ: Хајка против коридорите од страна на Мицкоски-последниот претставник на Црвената буржоазија

Vesti +

Прва седница на Владата на Република Северна Македонија предводена од премиерот Димитар Ковачевски

Vesti +

На Американците да им кажеш f*ck off од чиста суета, треба да си глуп или некој од надвор дебело да те спонзорира

Vesti +

144 санкционирани возачи во Скопје, 33 за брзо возење

Vesti +