Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈА

Сеизмолошка со детали: Земјотрес почувствуван во неколку градови во Македонија

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, вчера вечер на 11.5.2021 година регистрираше земјотрес со епицентар 170 km јужно од Скопје во соседна Република Грција.

„Земјотресот се случи во 23 часот и 31 минути, со локална Рихтерова магнитуда ML4.7. Според досегашните податоци, истиот е почуствуван во Битола, Ресен, Охрид, Струга со интензитет од IV степени според Европската макросеизмичка скала, а во останатите делови на територијата на Македонија со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала“, стои во соопштението.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11%

Агенцијата за енергетика го одобри поскапувањето на струјата и гасот од 1 јануари 2023 година во соседна Србија, соопшти РТС. Од почетокот на 2023 година цената на киловат-час струја кај домаќинствата ќе биде повисока за 8 отсто, а гасот за 11 отсто. Според пресметките на Агенцијата за енергетика, сметката за домаќинствата кои трошат во просек […] The post Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11% appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Ковачевски од Велес: Главниот град е на раб на колапс, на Мицкоски му е касно да се извини

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ во Велес кажа дека власта докажала дека е возможно во ек на најголема криза да се инвестира во патната инфраструктура и поврзување на нашата земја со европските земји. Новите патни делници и оние на кои активно се работи... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Приведено лице во Штип по распишана потерница

Vesti +

Нуредини: Поддршката на ПОНТ се проширува и на прекуграничната заштитена област Кораб-Шара

Vesti +

Малолетник од Зелениково со пластичен пиштол ограбил десет обложувалници низ Скопје

Vesti +

Бугарка го оштетила буџетот на Македонија за 607.998 денари

Vesti +

Расчистено убиството во Струмица, сторителите се лишени од слобода

Vesti +

СДСМ: Сè што кажа Мицкоски за енергетика излезе погрешно

Vesti +