Vestiplus.mk
+ МАКЕДОНИЈА

Сеизмолошка со детали: Земјотрес почувствуван во неколку градови во Македонија

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, вчера вечер на 11.5.2021 година регистрираше земјотрес со епицентар 170 km јужно од Скопје во соседна Република Грција.

„Земјотресот се случи во 23 часот и 31 минути, со локална Рихтерова магнитуда ML4.7. Според досегашните податоци, истиот е почуствуван во Битола, Ресен, Охрид, Струга со интензитет од IV степени според Европската макросеизмичка скала, а во останатите делови на територијата на Македонија со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала“, стои во соопштението.

Можеби ќе ве интересира...

74 санкции за непропуштање пешаци на пешачки премин

Vesti +

421 новозаразени, 8 починати

В+

Герасимовски: Матичниот објект на градинката Корчагин добива целосна реконструкција

В+

Русија секојдневно губи по една чета војници

Vesti +

Еве зошто е прекината денешната 74. седница на Собранието

В+

Пак висок број на заразени – нови 72 ковид случаи

В+