Седењето со скрстени нозе ги оштетува крвните садови
Vestiplus.mk
Здравје

Седењето со скрстени нозе ги оштетува крвните садови

Повеќето луѓе имаат навика да седат со скрстени нозе. За почеток, истражувањата покажуваат дека седењето со скрстени нозе може да ја зголеми неусогласеноста на колкот, каде што едниот е повисок од другиот. Исто така, ја менува брзината со која крвта се движи низ крвните садови на долните екстремитети, што може да го зголеми ризикот од згрутчување на крвта.

Повеќето студии сугерираат дека прекрстувањето на нозете на колена е многу полоша опција од прекрстувањето на нозете на глуждовите. Како што објаснуваат експертите по анатомија, ваквото седење може да предизвика зголемување на крвниот притисок поради акумулација на крв во вените.

Имајќи го тоа предвид, вкрстените нозе може да го зголемат ризикот од оштетување на нашите крвни садови, како и многу други болести на срцето и крвотокот.

Исто така, експертите објаснуваат дека колку подолго и почесто седите со скрстени нозе, толку е поголема веројатноста да имаме долготрајни промени во должината на мускулите и распоредот на коските во карлицата. И поради начинот на кој нашиот скелет е жичен, прекрстувањето на нозете може да предизвика неусогласеност во ‘рбетот и рамената.

Имено, позицијата на нашата глава потенцијално може да се погреши поради промените во коските на вратот бидејќи ‘рбетот компензира да го задржи нашиот центар на гравитација над карлицата.

Можеби ќе ве интересира...

Вирусни инфекции во носот – Како брзо да се ослободите од нив?

Vesti +

Шест можни симптоми на рак на желудникот

Vesti +

Влошување на состојбата – Нутриционистите предупредуваат да не јадете одредена храна ако имате температура

Vesti +

ИСЧИСТЕТЕ ГИ БЕЛИТЕ ДРОБОВИ ОД ТОКСИНИ ЗА САМО 72 ЧАСА – Ако направите само едно нешто, овие природни сокови ќе го направат тоа за вас

Vesti +

Пет причини зошто се дебелеете на стомакот – ако не престанете да ги правите, заборавете на убавиот струк

В+

ЕВЕ ШТО СЕ СЛУЧУВА ВО НАШЕТО ТЕЛО КОГА ЈАДЕМЕ ЛУТО: Лекарите предупредуваат – НЕ претерувајте со луто, а и откриваат колку навистина е здраво

Vesti +