Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе од 10% данок
Vestiplus.mk
+CentarБИЗНИСТОП ВЕСТИ

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе од 10% данок

Се укинува прогресивното оданочувања, не се предвидуваат нови даноци, данокот на личен доход останува со единствена стапка од 10 проценти и нема да се оданочуваат каматите на депозитите на штедни влогови, изјави премиерот Димитар Ковачевски. Тој рече дека почнува да се имплементуира даночната реформа од 1 јануари.

– Зборот праведност е клучен во даночната реформа. Таа треба да обезбеди даночен систем кој ќе биде ефикасен, праведен, со поголема транспарентност и со нагласена борба против сивата економија. Истовремено ќе имаме и зелено оданочување- рече Ковачевски.

Во однос на хонорарците, тој рече дека тие ќе имаат можност доброволно да плаќаат придонеси за пензиско и здравствено осигурување. Притоа, ќе има посебна платформа, затоа што тие немаат постојани вработувања.

Во однос на данокот на добивка, доколку добивката не се реинвестира, а тоа се искористи како даночно ослободување, ќе се применат многу високи казни, за да се избегнат злоупотребите.

– Дополнително, ќе има оданочување на екстра профитот на компаниите кои во време на криза оствариле поголема добивка – откри премиерот.

Тој информираше дека новина во однос на повласетените даночни стапки ќе биде тоа што за подобрување на репродуктивното здравје на жените и за поголема достапност на средствата за менструлан хигиена, тие ќе имаат стапка од 5 проценти.

Можеби ќе ве интересира...

Паразити од ВМРО-ДПМНЕ во време на режим и сиромаштија месечно добивале и над 13 минимални плати, обвини Каевски

Vesti +

Приведен крадец од Виница, расчистени две тешки кражби, одземеното е вратено на сопствениците

Vesti +

На сите им се случило барем еднаш: Ова е причината зошто сме уморни ПОСЛЕ СПИЕЊЕ

Vesti +

Ковачевски од Битола: Не зголемуваме пензии само пред избори, имаме модел за постојан раст

Vesti +

Маричиќ на 24: Ние водиме одговорна и сериозна политика за разлика од ВМРО-ДПМНЕ кои добија печат заробена држава од ЕК

В+

Од денеска нема ниту закажување на свадби, ниту вадење документи: Протестираат вработените во Управата за матични книги

Vesti +