Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈА

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ останува синоним за нечесен, лицемерен однос кон земјоделците, може само да учи што значи вистинска грижа за земјоделството

Реакција од СДСМ на прес-конференцијата на Цветан Трипуновски од ВМРО-ДПМНЕ:

ВМРО-ДПМНЕ останува синоним за нечесен, лицемерен однос кон земјоделците, може само да учи што значи вистинска грижа за земјоделството

ВМРО-ДПМНЕ нема право да зборува за земјодлеството, 12 години како власт оваа партијаги уценуваше и ги делеше земјоделците, а субвенциите ги исплаќаше селектвино и ненавремено, а како опозиција се противеше на воведувањето зелена нафта, се противеше на повисоки субвенции за земјоделците.

За разлика од нечесниот однос на ВМРО-ДПМНЕ кон аграрот, СДСМ во континуитет покажува вистинска грижа за сите земјоделски гранки, за сите земјоделци, од сите региони, подеднакво.

Канџите на политиката се трнати од земјоделството, нема повеќе наши и ваши земјоделци, заврши деценијата во која селективно се делеа субвенции, грантови и државна помош.

Изминатите четири години кај земјоделеците преку субвенции и директна помош завршија речиси 430 милиони евра, а само од почетокот на годинава, по различни основи се исплатени речиси 3,5 милијарди денари субвенции.

Станавме регионални лидери во искористеност на ИПАРД фондовите. Искористеноста на ИПАРД 2 фондовите е 81% наспроти искористеноста на ИПАРД 1 од владата на ВМРО ДПМНЕ од само 18 проценти.

Обезбедени се грантови за млади земјоделци во визина од 20.000 евра, се поддржуваат жените од руралните средини, земјоделците се поддржуваат при обвнобување на меганизацијата, воведена е зелена нафта, се градат откупни центри, системи за наводнување.

Поддршката е реална и неселективна и е достапна до секој земјоделец, ВМРО-ДПМНЕ останува синоним за нечесен, лицемерен и потценувачки однос кон земјоделците и може само да учи што значи вистинска грижа за земјоделството.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11%

Агенцијата за енергетика го одобри поскапувањето на струјата и гасот од 1 јануари 2023 година во соседна Србија, соопшти РТС. Од почетокот на 2023 година цената на киловат-час струја кај домаќинствата ќе биде повисока за 8 отсто, а гасот за 11 отсто. Според пресметките на Агенцијата за енергетика, сметката за домаќинствата кои трошат во просек […] The post Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11% appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Ковачевски: На Скопје му се случува катастрофа поради неспособноста на ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски вечерва на трибината „Силно и одлучно кон иднината“ во Велес, оцени дека на Град Скопје му се случува катастрофа а причината за тоа е единствено неспособноста на ВМРО-ДПМНЕ. „Главниот град е нефункционален, на раб на колапс. Наместо нов градски превоз, нема превоз, наместо нови еколошки... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Ковачевски: Енергетски се трансформираме за да имаме струја од обновливи извори

Vesti +

Приведен крадец од Куманово, фатен веднаш по извршеното кривично дело

Vesti +

Драма во Пехчево: 66-годишник си го избодел соседот

Vesti +

Приведен крадец од Скопје

Vesti +

Фон дер Лејен: ЕУ се уште не е целосна, но имаме пријатели и партнери како Северна Македонија

Vesti +

Сертификатите за вакцинација се валидни и не се повлечени од употреба, соопштија од Здравство

В+