Vestiplus.mk
+ МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ одработува за странски интереси кои не ѝ мислат добро на државата

ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски со крајно неодговорно однесување нанесуваат штета на државните позиции и националните интереси. Очигледно Мицкоски жестоко одбработува за туѓи, странски интереси, кои не ѝ мислат добро на нашата земја, диригирани од анти ЕУ и анти НАТО центри на моќ, велат од партијата на власт.

„Изминатиот период јавноста е сведок на хистерично ширење на невистини поврзани со отворените прашања со соседна Бугарија и т.н. француски предлог, кој се уште не е усогласен на ниво на сите членки на ЕУ и формално не е доставен до нашите институции. Се пласираат невистини за наводна бугаризација, за промена на македонскиот јазик, за македонскиот идентитет, па дури се споменува и наводна цензура. Каков и да биде конечниот усогласен текст на францускиот предлог, за истиот да биде прифатлив за нас, клучни се неколку елементи и тоа чиста формулација за македонскиот јазик во преговарачката рамка и јасна заштита на македонскиот идентитет“, се потенцира во соопштението од страна на СДСМ.

Историските прашања, додаваат од таму, не можат да бидат критериуми во преговарачката рамка, преговорите помеѓу Северна Македонија и ЕУ мора да почнат пред отпочнувањето на постапката за уставните измени за вклучување на Бугарите, Хрватите и Црногорците во преамбулата на Уставот, цврсти гаранции и од Бугарија и од Европската Унија дека Бугарија нема да условува со нови барања, а секое решение ќе биде консултирано со институциите на Република Северна Македонија, појаснуваат од владејачката партија.

„Јавноста гледа дека во ВМРО-ДПМНЕ ништо не се менува. Наштетуваат со ширење невистини, дезинформации и манипулации, заради лични и партиски интереси“, е нагласено во писмениот допис од страна на СДСМ.

Можеби ќе ве интересира...

Шилегов: Силна финансиска поддршка за граѓаните, 50% поевтин оброк за учениците, до 50% помал трошок за градинките

Vesti +

Денеска натпросечно топло, утре невреме – Метеоцентар со детална прогноза за времето

В+

Вицепремиерот Битиќи, министерот Милевски и амбасадорката Зутер Техада на промоција на електронскиот систем за рамномерен регионален развој sirera.mk – Креирана е современа и дигитална алатка за ефикасно следење и спроведување на политиките за рамномерен регионален развој

Vesti +

Приведен разбојник, расчистени две разбојништва во Скопје

Vesti +

Вечерва тешка сообраќајка на автопатот Скопје – Тетово, има повредени

В+

МЗШВ бара од пратениците едногласно да го усвојат Законот за земјоделство и рурален развој како приоритетен на денешната пленарна седница на Собранието

Vesti +