Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈА

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ ниту еднаш не повикаа на вакцинација и почитување на мерките за заштита, но затоа секојдневно шират лажни вести на штета на јавното здравје

Реакција од СДСМ на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ:

ВМРО-ДПМНЕ продолжува со лажни вести, конструкции и невистини да се обидува да шири вознемиреност во јавноста, да прави штета на јавното здравје заради ситни политички поени.

Лажни вести и срамни невистини се тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ за наводен недостиг на вакцини, досега се аплицирани над 610.000 дози на вакцини, а дневно се вакцинираат по десетици илјади граѓани.

ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски ниту еднаш на апелираа до граѓаните да се вакцинираат, ниту еднаш не повикаа да се почитуваат мерки за заштита од коронавирусот, ама затоа знаат секојдневно да шират лажни вести за да го минираат процесот на масовна имунизација, на штета на јавното здравје.

Толку од наводната загриженост на ВМРО-ДПМНЕ, партија која ќе остане запаметена дека во време на пандемија, беше на страната на вирусот, наместо на страната на здравствениот систем и граѓаните.

Можеби ќе ве интересира...

Екс полицаец се заканувал со убиство на Оливер Спасовски, кога полицијата упаднала во неговиот дом нашла пиштоли и муниција – Обвинителството бара притвор

В+

Поголема слобода во изразувањето и инклузивно општество се можни само без дискриминирачки говор на интернет – КСЗД и ИДУЕП потпишаа Меморандум за соработка

В+

Заев  за Танјуг: Балканот веќе не е темпирана бомба туку симбол на пријателство

В+

Каква е состојбата на патиштата?

В+

Калеска-Ванчева: Оставките по трагедијата во Тетово се доказ за моралната и етичката одговорност

В+

Ковачевски: Опозицијата не учествувала во ниту една стратешка одлука во минатото

В+