Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈА

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски се однесуваат несериозно

Соопштение на СДСМ:

Одредбите на македонскиот Устав не може да се почитуваат селективно. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја предлагаат Резолуцијата за да се усвои или за да заглави во формални процедури заради нивниот лажен патриотизам?

Македонските државни позиции се силни и јасни, но ќе бидат уште посилни ако ВМРО-ДПМНЕ ја прифати Преспанската спогодба како реалност која овозможи Северна Македонија да стане полноправна членка на НАТО Алијансата со верифициран македонски идентитет.

Мицкоски очигледно одбра да продолжи со неодговорното и несериозно однесување.

Можеби ќе ве интересира...

Ацески: Едниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ е во Унгарија, другиот во бегство од став за државните прашања.

В+

25 годишно момче од граничен премин Блато веднаш однесен во затвор – го барало Интерпол

Vesti +

Студот ќе попушти од среда – Метеоцентар со детална прогноза за следните неколку дена

В+

Светските медиуми за инвестицијата од 500 милиони евра за ветерници – пофалби за земјава за намерата да се користи чиста енергија

В+

Прoнајден хероин, приведени две лица

Vesti +

110 санкции за брзо возење

Vesti +