СДСМ: Се грижиме за подобри услови за младите - 15 милиони евра за субвенционирани оброци за 40.000 студенти
Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

СДСМ: Се грижиме за подобри услови за младите – 15 милиони евра за субвенционирани оброци за 40.000 студенти

Соопштение на СДСМ:

СДСМ заедно со СДММ создава и спроведува бројни мерки и политики кои овозможуваат зголемување на студентскиот стандард и обезбедување подобри услови за живот на младите во државата.

Во тој правец се и измените и дополнувањата на законот за субвенциониран студентски оброк, усвоени во Собранието, по поднесена иницијатива од Социјалдемократската младина на Македонија.

Со оваа мерка се опфатени околу 40.000 активни студенти, кои на почетокот на секој месец на сметка ќе добијат средства за субвенционирани оброци.

Министерството за образование и наука ќе врши исплата од околу 15 милиони евра директно на трансакциските сметки на корисниците.

Имените оставаат можност корисникот на субвенционираниот оброк да може да го оствари своето право кај секој еден трговец.

Оваа мерка значително ќе го олесни секојдневието на студентите, ќе се унапреди студентскиот стандард, ќе се зголеми финансиската стабилност и секој студент ќе може да го оствари своето право на здрав и квалитетен оброк во своето место на живеење.

Како одговорна партија, остануваме целосно посветени на мерките и политиките што го унапредуваат животниот стандард на младите, создаваме подобри услови за сите млади во нашата земја.

Можеби ќе ве интересира...

Апсења и претреси во Тетово – неколкумина завршија во притвор

Vesti +

Теренска вакцинација за вторник 27.07.2021

Vesti +

Засилена акциска контрола: 474 санкции за брзо возење, 74 со над 50 километри на час над дозволеното

Vesti +

Трагедија во Битола: Во пожар изгоре едно лице

Vesti +

ВО ЧЕТВРТОК НИ ДОАЃА ПОСЛЕДНИОТ НЕРАБОТЕН ДЕН – во 2023 ни следуваат рекордни споени викенди, убаво испланирајте си ги уште од сега!

Vesti +

Претседателите Пендаровски и Дуда на полско-македонски економски форум

Vesti +