СДСМ: Растот на просечната плата од 8,8 отсто е потврда за успешните економски политики на Владата предводена од СДСМ
Vestiplus.mk
+БИЗНИСМАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

СДСМ: Растот на просечната плата од 8,8 отсто е потврда за успешните економски политики на Владата предводена од СДСМ

Соопштение на СДСМ:

Официјалните податоци од надлежни институции ја потврдуваат успешноста на мерките и политиките на Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев.

Последните податоци од Државниот завод за статистика говорат дека просечната плата исплатена во месец мај изнесува 28.721 денари.

Споредено со месец мај 2020, тоа е зголемување од 8,8 отсто.

Просечната плата експресно се движи кон 30.000 денари, што дава за право да веруваме дека до истекот на мандатот ќе го реализираме нашето ветување за просечна плата од 36.000 денари.

Растот на платите не стагнираше ниту во време на пандемија, економска и здравствена криза, како и во време на пост ковид периодот, туку платите продолжија да растат во сите сектори.

Покрај растот на просечната плата, бележиме и раст на извозот, рекордна економска активност во Индустриските зони и историски пад на невработеноста.

Сите овие податоци покажуваат дека македонската економија е стабилна, развојна и динамична.

Како социјалдемократска партија остануваме целосно посветени на интересите на граѓаните, на унапредување на нивниот животен стандард.

Продолжуваме со мерки и политики кои градат силна и стабилна економија која носи шанса на сите.

Можеби ќе ве интересира...

102 товарни моторни возила упатени на вонреден технички преглед

Vesti +

Најдоброто за Карпош преку финансиска поддршка за наставниците, учество во обуки и семинари

Vesti +

ШИЛЕГОВ: Клучката на Момин поток готова за 18 месеци

Vesti +

238 сообраќајни прекршоци во Скопје, 62 за брзо возење

Vesti +

Приведен прилепчанец баран со потерница

Vesti +

Расчистен случајот со физички напад во Крива Паланка

Vesti +