Vestiplus.mk
+ МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

СДСМ: Пецаков ги прекрши законите, го загрози јавното здравје и мора да одговара

Соопштение на СДСМ:

Кирил Пецаков, градоначалникот на Охрид свесно ги прекрши законите со тоа што наместо во изолација да го чека резултатот од тестот за коронависрусот, тој учествуваше на настан со илјадници посетители.

За таквото свесно кршење на законите и загрозување на јавното здравје во време на пандемија, Пецаков мора да одговара.

Наместо да го осуди, неговата партија ВМРО-ДПМНЕ побрза да го брани преку пласирање лажни вести и конструкции, што впрочем е нивна одлика низ целиот период на пандемијата.

Ниту една лага, ниту една конструкција од белиот дворец не може да го спаси Пецаков од одговорност за своите постапки.

Секој кој ги прекршил законите и протоколите за заштита од коронавирусот, мора да одговара без разлика дали е градоначалник или член на некоја политичка партија.

Можеби ќе ве интересира...

(фотогалерија) Ја видела својата мртва ќерка на сигурносната камера на гробиштата: Почнав да плачам, знаев дека го гледам своето дете!

В+

Ковачевски: Секој кој е поставен на одговорна функција треба да понесе одговорност

В+

СДСМ: Нема да дозволиме блокадите нарачани од Груевски да ја закочат државата

Vesti +

Анализа: Дали Влатко Ѓорчев манипулира? – Во 2012 бензинот во Македонија се точел за 88,50 денари по литар, а минималната плата била 8080 денари

В+

Германија издаде препорака за вакцинација на бремени жени, Фајзер ќе бара одобрение за вакцина за деца на возраст од пет до 11 години

Vesti +

Дополнително оружје пристигна во Украина

Vesti +