Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈА

СДСМ: Одредбите во македонскиот Устав не може да се почитуваат селективно, Мицкоски продолжува со неодговорно однесување

Реакција од СДСМ на прес-конференцијата на Тимчо Муцунски од ВМРО-ДПМНЕ:

Дали пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја предлагаат Резолуцијата за да се усвои или за да заглави во формални процедури заради нивниот лажен патриотизам?

Колку и да не им се допаѓа на Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ, одредбите на македонскиот Устав не може да се почитуваат селективно.

Македонските државни позиции се силни и јасни, но ќе бидат уште посилни ако ВМРО-ДПМНЕ го прифати Договорот од Преспа како реалноста, реалност која овозможи Северна Македонија да стане полноправна членка на НАТО Алијансата со меѓународно потврдени македонски јазик и македонски идентитет.

Мицкоски очигледно одбра да продолжи со неодговорното и несериозно однесување.

Можеби ќе ве интересира...

МЗ: Вчера се аплицирани 15.424 вакцини

В+

191 сообраќајни прекршоци во Скопје, 49 за брзо возење

Vesti +

176 санкции за брзо возење

Vesti +

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ е симбол на расипништво, во само четири општини над 1 милион евра за сомнителни договори

В+

Спасовски: Има многу подобрувања, за 50 отсто е порасната откривачката дејност на корупцијата од страна на МВР

В+

Товарен воз прегази мигранти кои лежеле на пругата кај Миравци

Vesti +